Almanya Vizesi

blank

Almanya vizesi almak isteyen takip etmesi gereken bir süreç bulunmaktadır. Ülkemizden Almanya ülkesine birçok nedenden kaynaklı olarak seyahat düzenlenmektedir. Çok fazla vize talebinde bulunulmaktadır. Vize seyahat edilecek olan ülkenin yetkili mercilerinden bir izin alma işidir. Kişi bu anlamda aslında siyasi olarak ülkeyi de tanıdığı anlamına gelmektedir.

Vize sürecinde eski yıllarda konsolosluk direkt olarak başvuru kabul ediyordu. Bu durumda bir takım aksaklıklar söz konusu oluyordu seyahat edecek olan kişinin tam anlamı ile sürece hakim olmamasından kaynaklı olarak kişi emek ve zaman bakımından yıpranıyor bunun neticesinde de konsolosluk binalarında yoğunluk söz konusu oluyordu. Konsolosluk iç aksayışında problem yaşanıyordu.

Vize başvuru merkezi ile birlikte seyahat edecek olan kişi emek ve zaman bakımından tasarruf etmektedir. Aynı zamanda da konsoloslukların yoğunluğunda bir azalma yaşanmaktadır.

Vize başvuru merkezlerinin sayıca çok fazla olması sebebi ile kişi karar verirken sıkıntı yaşamaktadır. Ama burada karar verirken daha öncesinde bu vize başvuru merkezi ile kaç kişinin vize çıkarmış olduğuna bakabilirsiniz. Aynı zamanda da vize başvuru merkezi ile alakalı olarak yapılan yorumları da inceleyerek karar verebilirsiniz.

Vize başvuru merkezleri bu süreç içerinde vize alma sürecinde size yardımcı olacak aracı olan kurumlardır. Tek karar merci olan kurum konsolosluğun kendisidir. Vize başvuru merkezlerinden biri olan randevuvize.com firması ile sürecinizi hızlı ve sağlıklı bir şekilde yürütme imkânınız bulunmaktadır. Yıllardır bu işin içerinde ve tecrübeli olan bu firma ile vize almak oldukça kolay olacaktır.

Almanya Vize Randevusu

Almanya vize randevusu almak için öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermeniz gerekmektedir. Vize başvuru merkezi randevu ile danışanlarına yardımcı olmaktadır. Vize başvuru merkezinizin internet sitesine girerek sol üst tarafta olan online işlemler kanalı ile randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Randevunuzu oluşturduktan sonra tarafınıza gerekli olan evraklar mail olarak iletilecektir. Aynı zamanda randevu başvurusunda bulunurken doldurmanız gereken Almanya vize başvuru formu bulunmaktadır. Bu form eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir. Çünkü bu formda beyan ettiğiniz bilgiler neticesinde vize türünüz belirlenecektir.

Almanya vize randevusu aldıktan sonra evraklarınızı en kısa sürede teslim etmeniz sürecin daha hızlı ilerlemesine fayda sağlayacaktır. Vize başvuru merkezleri sizin ile görüşmesinde sizden kontrol ederek gerekli olan tüm evrakları alacaktır.

Sizden teslim aldıkları evrakları ortalama 3 iş günü içerinde konsolosluk binasına teslim edecektir. Vize başvuru süreciniz ile alakalı olarak kafanıza takılan her soru ile alakalı olarak vize başvuru merkeziniz ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Almanya Vize Ücretleri

Almanya vize ücretlerine etki eden birkaç durum söz konusudur. Almanya ülkesine gitmek isteyen kişilerin tek bir fiyat ödemesi olmamaktadır. Özellikle vize ücretleri çeşitli durumlara göre farklılık gösterebilmektedir. Vize ücretlerine etki eden etmenlere baktığımız zaman ilk olarak vize türü karşımıza çıkmaktadır.

Almanya ülkesi ile alakalı olarak çıkarmış olduğunuz vize türü ücretlerinde farklılığa yol açmaktadır. Kişi bir öğrenci vizesi çıkarmış ise farklı bir vize ücreti ticari bir vize çıkarmış ise de farklı bir vize ücreti ödemek durumundadır. Almanya vize ücretlerine etki eden diğer bir etmen seyahat süresi ile alakalıdır.

Kişi kısa süreli bir seyahat planlıyorsa farklı bir vize ücreti uzun süreli bir seyahat planlıyorsa da farklı bir vize ücreti ödemesi gerçekleştirecektir. Almanya ülkesine tek giriş ve çıkış işlemi gerçekleştirecekseniz farklı bir vize ücreti çoklu giriş çıkış işlemi de yapacaksanız farklı bir vize ücreti karşınıza çıkacaktır. Son olarak kişinin 18 yaşının altında ve üstünde olma durumu da vize ücretlerine etki etmektedir.

Seyahat edecek olan kişi vize ücretini ödemeden vize başvuru merkezi ile görüşmesi sağlıklı olacaktır. Vize başvuru merkezlerinin kendilerine ait bir sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemlerine seyahat edecek kişi ile alakalı olarak tüm verileri girerek kişinin ödemesi gereken vize ücretini görebilmektedir.

Bu anlamda vize başvuru merkezi ile görüştükten sonra ücret ödemesi yapınız. Vize harç ücretini yatırdıktan sonra yatırdığınıza dair dekontu da başvuru evrakları arasına eklemeniz gerekmektedir.

Almanya Vize Çeşitleri

Almanya vize çeşitleri bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler birbirinden çok farklı gerekçeler sebebi ile seyahat etmektedir. Bu anlamda da çok fazla vize türü olduğunu söylemek doğru olacaktır. Almanya konsolosluğu tarafından genel olarak başvurulan vize türlerini sizin için bir araya getirdik. Almanya vize çeşitleri:

 • Almanya Schengen vizesi: Sadece Avrupa ülkelerinde geçerli olan kısa süreli bir vize türüdür. Burada kişi özellikle emek ve zaman bakımından tasarruf etmektedir. Çünkü kişi birkaç Avrupa ülkesine seyahat düzenliyorsa birden fazla konsoloslukta tek tek uğraşmak yerine tek bir vize ile dilediği Avrupa ülkesine geçiş yapabilir. Bu seyahat edecek olan kişinin emek ve zaman bakımından tasarruf etmesini sağlayacaktır.
 • Almanya turistik vizesi: Burada seyahat edecek olan kişi sadece Almanya ülkesine kısa süreli seyahat edecek ise bu vize türünü çıkarması gerekmektedir.
 • Almanya öğrenci vizesi: Bu ülkeye eğitim ve öğretim maksatlı giden kişilerin çıkarması gereken vize türüdür. Bu vize türü kısa süreli ya da uzun süreli olarak çıkarabilmektedir.
 • Almanya ziyaret vizesi: Almanya ülkesinde çok fazla yaşayan gurbetçi olarak nitelendirdiğimiz tanıdıklarımız bulunmaktadır. Bu kişileri ziyaret etmek için çıkardığımız kısa süreli vize olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Almanya transit ticaret vizesi: Farklı bir ülke ile ticaret yapan kişilerin Almanya ülkesi topraklarını kullanması gereken durumda çıkardıkları vize türüdür. Bu seyahat edecek olan kişilerin 24 saatten fazla kalması durumunda çıkarması gerekmektedir.
 • Almanya uzun süreli vize: Bu vize türü de aile birleşimi gibi veya çalışma sebebi ile ikametgâhın Almanya ülkesi olması durumunda çıkarılacak olan vize türüdür.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Olan Başvuru Belgeleri

Almanya vizesi için gerekli olan başvuru belgelerinde belli başlı herkesten istenen evraklar bulunmaktadır. Almanya ülkesine seyahat edecek olan kişiler vize türüne göre farklı evraklar istenebilmektedir. Biz sizin için herkesten istenen evrakları bir araya getirdik. Almanya vizesi için gerekli olan başvuru evrakları:

 • Pasaport ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılmaktadır. Kişinin ülke dışına çıkmasında herhangi bir sıkıntı olmadığını belirten evraklardan bir tanesidir. Pasaport kişinin seyahat dönüş tarihinden sonra 2 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Son iki sayfasının boş olması gerekmektedir. Resmi bir evrak olması sebebi ile de yırtık ve eksik sayfasının da olmaması gerekmektedir.
 • Almanya vize başvuru formunun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Biometrik fotoğraf son 6 ay içerinde çekilmiş ve güncel bir fotoğraf olması gerekmektedir.
 • Vize başvuru ücretinin yatırılması ve yatırıldığına dair belgenin de başvuru evrakları arasına konması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortasının yatırılması ve yatırıldığına dair belgenin de başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden alınabileceği gibi e devlet üzerinden de barkotlu bir şekilde alınabilir.
 • Seyahat edecek olan kişiye ait olan aktif olarak kullandığı banka hesabının son üç aylık dökümünün ilgili banka tarafından imzalı ve de kaşeli olarak alınması gerekmektedir.