Rusya Vizesi

 Rusya vizesi bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin çıkarması gereken bir evraktır. Vize işlemleri yasal bir işlem olmasından kaynaklı olarak bunu çıkarmak isteyen kişilerin süreci hâkim olması oldukça önemlidir. Yasal işlemler genellikle kişilerin zorlandığı işlemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda da seyahat edecek olan kişinin sürecinin uzaması seyahat planında bir aksaklık yaşanmasına sebep olmaktadır.

Aynı zamanda konsolosluk içerisinde yaşanan bir aksaklığa neden olunmaktadır. Bu sebepten kaynaklı olarak artık konsolosluklar direkt olarak başvuru kabul etmemektedir. Rusya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan vize başvuru merkezleri aracılığıyla vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

 Vize başvuru merkezleri süreci sizin için en başından en sonuna kadar titizlik içerisinde takip edecektir. Vize başvuru merkezleri konsolosluklar tarafından belirlenen firmalar olması sebebiyle güvenebileceğiniz kurumlardır. Bu firmalar süreci sizin için en başından en sonuna kadar titizlik içerisinde yürütecektir.

Rusya Konsolosluğu tarafından resmi sitede açıklanan bu vize başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Vize başvuru merkezlerinin çok fazla sayıda olması seyahat edecek olan kişinin karar vermesine problem çıkarmaktadır.

 Vize başvuru merkezlerinden biri olan vize randevusu firması süreci sizin için en başından en sonuna kadar titizlik içerisinde takip edecektir. Yıllardır bu alanda hizmet veren firma sadece Rusya ülkesi için değil birçok ülke için vize işlemlerine yardımcı olmaktadır. İyi bir vize başvuru merkeziyle yolunuzun kesişmesi vizenin olumlu olarak ve hızlı olarak çıkmasına sebep olmaktadır. Vize başvuru merkezi için kişinin ciddi boyutta bir araştırma yapması ve titiz davranması gerekmektedir.

 Vize başvuru merkezleri burada sadece aracı olan kurumlardır. Vize başvurusu ile alakalı olarak onay işlemleri sadece konsolosluk tarafından yapılmaktadır. Konsolosluk vize başvurusunu oynayabileceği gibi aynı zamanda reddetme hakkına da sahiptir. Sadece reddetmesi durumunda kararını gerekçeli olarak açıklaması gerekmektedir.

 Rusya Vize Randevusu

 Rusya vize randevusu için kişinin öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermesi gerekmektedir. Vize başvuru merkezine karar verdikten sonra kişi o bu internet sitesine girerek sol üst köşeden online işlemler kanalı aracılığıyla vize randevusunu oluşturmaya başlayabilir. Rusya vize randevusu için online işlemler bölümüne girdikten sonra kişinin öncelikli olarak doldurması gereken form Rusya vize başvuru formu olacaktır.

 Rusya vize başvuru formu doldurulması gerekirken çok dikkat edilmesi gereken formlardan bir tanesidir. Burada önemli olan konu kişinin bilgileri tam ve eksiksiz olarak vermesidir. Bu formda beyan edilen bilgilere göre kişinin bu ülkeye seyahat etmesi için herhangi bir yasal engel olup olmadığına bakılacaktır. Aynı zamanda kişisel verilerin alınacağı için kişi için vize türünün belirlenmesi vize harç ücretinin ödenmesi gibi durumlar söz konusu olmaktadır.

 Rusya vize başvuru formu doldurulduktan sonra vize başvuru merkezi tarafından seyahat edecek olan kişiye gerekli olan evraklar mail yoluyla atılacaktır. Bu evrakları kişinin randevu günü ve saatine kadar hazır etmesi gerekmektedir seyahat edecek olan kişi daha öncesi için Rusya’ya gitmiş ise bu kişi evraklarını posta yolu ile de ulaştırabilir. Daha öncesinde Rusya ülkesine gitmemiş olan bir kişi farklı bir ülkeye gitmiş ise de kabul görmemektedir evraklarını elden teslim etmesi gerekmektedir. Burada önemli olan konu kişinin sistem üzerinde biometrik verisinin olup olmadığı ile alakalıdır.

 Rusya Vize Ücretleri

 Rusya vize ücretlerini etki eden birden fazla etmen bulunmaktadır. Burada seyahat edecek olan kişinin vize türünün farklılığı en önemli etmenlerden bir tanesidir. Seyahat edecek olan kişi turistik amaçlı bu ülkeye seyahat ediyorsa farklı bir vize harç ücreti ticari amaçlı seyahat ediyorsa farklı bir vize harç ücreti ödeyecektir. Bu sebepten kaynaklı olarak birincil etkinliğe sahip olan etmen budur.

 Rusya ülkesine seyahat edecek olan kişinin bu ülkeye seyahat gerçekleştireceği zaman kısa süreli mi yoksa uzun süreli bir seyahat gerçekleştireceği de vize harç ücretinin etki etmektedir 90 güne kadar olan seyahatler kısa süreli seyahat kapsamında alınmaktadır. 90 gün aşan seyahatler ise uzun süreli seyahat kapsamında alınmaktadır. Bu durumda etkilemektedir.

 Rusya ülkesine seyahat edecek olan kişi bu ülkeye tek giriş çıkış işlemi mi yoksa birden fazla giriş çıkış işlemi yapacağı da vize harç ücretini etki etmektedir. Aynı zamanda son olarak söylenecek ise seyahat edecek olan kişinin 18 yaşın altında ve üstünde olma durumu da vize harç ücretini etkilemektedir.

 TC Vatandaşları Rusya Vizesinden Muaf Mıdır?

 TC vatandaşları Rusya vizesinden muaf değildir. Ülkemizde genel olarak böyle bir yanlış kanı bulunmaktadır. Ülkemizden bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin vize çıkarması zorunlu bir durumdur. Rusya ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin vize çıkarması gerekmektedir. Ama bu durumun belli başlı istisna durumları söz konusu olabilmektedir.

 Rusya ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin ilk öncelikli olarak çıkarması gereken belge pasaport belgesidir ülkemizde pasaport belgesi nüfus müdürlükleri tarafından randevulu bir şekilde çıkarılmaktadır. Pasaportlar kişinin statüsüne uygun olarak çıkarılmaktadır. Ülkemizde çıkarılan siyah yeşil ve gri renkli pasaportlar için kısa süreli bir seyahat gerçekleştirmek istemeleri durumunda herhangi bir vize işlemine gerek bulunmamaktadır. Ama kişiler bu pasaporta sahip olsa bile uzun süreli bir seyahat gerçekleştirmek istemeleri durumunda ise vize çıkarmak zorundadırlar. Son olarak ülkemizde çıkarılan vize türü ise bordo renkli pasaport dur. Bu pasaportu çıkartan kişilerin ise vize çıkarması gerekmektedir.

 Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

 Rusya vizesinin kaç güne çıkacağı seyahat edecek olan kişi ile de alakalı olan bir durumdur. Seyahat edecek olan kişinin kendisinden istenen evrakları en kısa sürede teslim etmesi gerekmektedir. Konsolosluk ise kararını ortalama 15 gün içerisinde verecektir. Konsolosluk var hafta sonu ve resmi tatillerde çalışmaması sebebiyle seyahat edecek olan kişinin seyahat planında bir aksaklık olmaması adına süreci bir ay öncesinde başlatması gerekmektedir.

 Rusya Vizesi Başvuru Evrakları

Rusya vizesi başvuru evrakları için gerekli olan belgeler konsolosluklar tarafından istenmektedir. Ama bu belgeler başvuru merkezleri aracılığıyla toplanmaktadır. Başvuru evrakları

  • Pasaport seyahat edecek olan kişinin temin etmesi gereken İlk evraktır. Seyahat dönüş tarihinden sonra 2 ay daha geçerliliği olması gerekmektedir. Aynı zamanda son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.
  • Rusya vize başvuru formunun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.
  • Vize harç ücretinin yatırılması gerekmektedir.
  • Vize başvuru merkezini komisyon ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasında gelmesi gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortasının yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Seyahat edecek olan kişinin aktif olarak kullanmış olduğu banka hesabının son 3 aylık dökümüne ihtiyaç bulunmaktadır. Bu ilgili banka tarafından imzalı ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.
  • Seyahat edecek olan kişinin bu ülkeye gerçekleştireceği seyahatin mali olarak karşılayabildiği göstermesi gerekmektedir. Bu durumda kişinin teminat göstermesi gerekmektedir.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden alınabileceği gibi aynı zamanda e devlet üzerinden de alınabilir. E devlet üzerinden alınan çıktıların barkotlu bir şekilde alınması gerekmektedir.
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş güncel biometrik fotoğrafın olması gerekmektedir. Belirtilen ölçülerde ve arka fon beyaz olmalıdır.