Amerika Vizesi

Amerika vizesi için takip etmeniz gereken bir süreç bulunmaktadır. Vize işlemleri için öncelikli olarak yapmanız gereken iyi bir vize başvuru merkezi bulmak olacaktır. Vize başvuru merkezleri süreci sizin adınıza yürüten merkezlerdir.

Ama bu kurumlar sadece aracı olan kurumlardır. Son karar merci konsolosluğun kendisidir. Konsolosluk vize başvurusunu onaylayabileceği gibi aynı zamanda ret de edebilir. Ret etmesi durumunda ise konsolosluk kararını gerekçeli olarak açıklamak zorundadır. Vize başvuru merkezinin iyi seçilmesi tüm sürecin daha hızlı ilerlemesine fayda sağlayacaktır.

Vize başvuru merkezleri sayı olarak oldukça fazladır. Bu anlamda seyahat edecek olan kişinin karasızlık yaşaması durumunda daha öncesinde bu vize başvuru merkezinden kaç kişinin vize çıkarmış olduğuna bakarak karar verebilirsiniz.

Ya da vize başvuru merkezi ile alakalı olarak yapılan yorumlara da bakarak karar verebilirsiniz. Vize başvuru merkezinin işinde iyi olması ve tecrübeli olması sürecin daha hızlı ilerlemesine fayda sağlayacaktır. Bu anlamda da seçici olmak dikkatli olmakta fayda olacaktır.

Amerika vize başvuru merkezleri Amerika konsolosluğu tarafından belirlenmiş ve yetkili kılınmış olan merkezlerdir. Bu anlamda güven noktasında herhangi bir sıkıntı yaşamanız durumu söz konusu olmamaktadır. Amerika konsolosluğu internet sitesinde vize başvuru merkezlerinin bilgisine ulaşabilirsiniz. Vize başvuru merkezlerinden biri olan randevuvize.com firması süreci sizin adınıza en başından en sonuna kadar takip edecektir.

Vize başvuru sürecinde özellikle vize türleri ile alakalı olarak kişiden ekstradan belge istenebilmektedir. Ya da vize ücretleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Tüm bu konular ile alakalı olarak vize başvuru merkeziniz size yardımcı olacaktır. Bu anlamda vize başvuru merkeziniz ile diyaloğunuz ve eşgüdümlü çalışmanız önem teşkil etmektedir.

Amerika Vize Randevusu

Amerika vize randevusu almak isteyen kişilerin öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermesi gerekmektedir. Vize başvuru merkezine karar verdikten sonra o vize başvuru merkezinizin internet sitesinden randevu almanız gerekmektedir.

Vize randevusu alırken vize başvuru formu karşınıza çıkacaktır. Bu form bu ülkeye gitme gerekçeniz ile birlikte kişisel bilgilerinizi de sizden isteyecektir. Vize türünün belirlenmesi açısından oldukça önemli bir konu olan bu form eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.

Amerika vize randevu günü ve saatine kadar evraklarınızı hazır etmeniz durumunda süreç daha hızlı ilerleyecektir. Seyahat edecek olan kişi daha öncesinde Amerika ülkesine seyahat etmediyse evraklarını direkt kendilerinin teslim etmesi gerekmektedir. Posta yolu kabul edilmemektedir. Ama daha öncesinde Amerika ülkesi için vize çıkarmış olan kişiler evraklarını posta yolu ile gönderebilir.

Burada önemli olan konu kişinin biometrik verisinin alınmış olmasıdır. Biometrik veri kişinin on parmak izinin alınması ile mümkün olmaktadır. Farklı bir ülke için çıkarılmış vize türlerinde alınan biometrik veriler kabul edilmemektedir. Sadece bu ülke için çıkarılan bir vize türü ve alınmış bir biometrik veri varsa bu durum geçerlidir.

Amerika Vize Türleri

Amerika vize türleri özellikle sizin vize randevusu alırken doldurmuş olduğunuz form ile paralel olarak belirlenmektedir. Amerika ülkesine birçok kişi farklı sebepler ile gitmek istemektedir. Bu gayet doğal olan bir durumdur. Âmâ vize türleri ile alakalı olarak birçok vize türü bulunmaktadır. Biz genel olarak konsolosluğa yapılan vize türlerini sizin için bir araya getirdik. Amerika vize türleri:

 • Amerika turistik vize: Bu vize türü Amerika ülkesine turistik seyahat amaçlı olarak giden kişilerin çıkarmış olduğu vize türüdür. Kısa süreli seyahat kapsamında sayılmaktadır.
 • Amerika öğrenci vizesi: Amerika ülkesinde eğitim ve öğretime devam etmek isteyen kişilerin çıkarması gereken vize türüdür. Bu vize türü kısa süreli ya da uzun süreli olabilmektedir.
 • Amerika ticaret vizesi: Amerika ülkesinde ticaret yapmak isteyen kişilerin çıkarması gereken vize türüdür. Bu vize türü ile alakalı olarak kısa süreli ve uzun süreli olarak çıkarılabilmektedir.
 • Amerika transit ticaret vizesi: Bu vize türü ise farklı bir ülke ile ticaret yapmak isteyen kişilerin Amerika ülkesinin topraklarını kullanması durumunda çıkarılması gerekmektedir. Burada önemli olan kriter 24 saatten fazla kalınması gereken durumda çıkarılmaktadır.
 • Amerika fuar ve seminer vizesi: Amerika ülkesinde hatta birçok dünya ülkesinde uluslararası alanda yapılan fuar ve seminerler bulunmaktadır. Burada çıkarılması gereken vize türüdür.

Amerika Vize Ücretleri

Amerika vize ücretleri için tek bir ücretten bahsetmek neredeyse imkânsızdır. Burada vize ücretine etki eden birçok etmen bulunmaktadır. Bunlara bakacak olursak ilk öncelikli olarak etki eden etmen vize türünden kaynaklanmaktadır.

Turistik amaçlı olarak çıkarılan bir vize türü ile ticari amaçlı çıkarılan bir vize türü arasında ücret ödemesinde farklılıklar olacaktır. Bu durum dışında etki eden etmenlerden bir tanesi seyahat süresi ile alakalıdır.90 güne kadar olan seyahatler kısa süreli seyahat olarak geçmektedir.

90 günü aşan seyahatler ise uzun süreli seyahat kapsamında değerlendirilmektedir. Burada vize türünün kısa süreli seyahat olması ve uzun süreli seyahat kapsamında olması da vize ücretlerinde farklılıklara yol açmaktadır.

Amerika ülkesine tek giriş çıkış işlemimi yoksa birden fazla giriş çıkış işlemimi yapacağınız da vize ücretlerine etki eden etmenler arasında sayılmaktadır. En son olarak seyahat edecek olan kişinin 18 yaşının altında ve üstünde olması durumunda da vize ücretlerinde farklılıklar olabilmektedir.

Vize ücretini vize başvuru merkezinden tam anlamı ile öğrenmeden vize harcını yatırmayınız. Vize başvuru merkezlerinin sistemleri bulunmaktadır. Öğrenci ile alakalı gerekli olan tüm bilgileri buraya girerek vize ücreti görüntüleyebilmektedirler.

Amerika Vize Başvuru Evrakları

Amerika vize başvuru evrakları kişinin vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Ama genel anlamı ile herkesten istenen belgeler bulunmaktadır. Amerika vize başvuru evrakları:

 • Pasaport çıkarılması gereken ilk evrak türü olarak karşımıza gelmektedir. Ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından kişilerin statülerine göre çıkarılmaktadır. Pasaportların belli geçerlilik süresi bulunmaktadır. Seyahatten dönüşten sonra iki ay daha geçerlilik süresi bulunması gerekmektedir. Son iki sayfasının da boş olması gerekmektedir. Resmi bir evrak olmasından kaynaklı olarak da yırtık ve eksik sayfasının da olmaması gerekmektedir.
 • Amerika vize başvuru formunun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Son 6 ay içerinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden de alınabileceği gibi aynı zamanda e devlet üzerinden de barkotlu şekilde temin edilebilir.
 • Seyahat edecek olan kişinin Amerika ülkesine gerçekleştireceği seyahati mali olarak karşılayabilecek olduğunu göstermesi gerekmektedir. Bu anlamda teminat göstermesi gerekmektedir.
 • Amerika ülkesine seyahat edecek olan kişiye ait olan bir banka hesabının son 3 aylık dökümü ilgili banka tarafından imzalı ve kaşeli olarak temin edilecektir.
 • Vize harç ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortasının yatırılması ve başvuru evrakları arasına da eklenmesi gerekmektedir.
 • Vize başvuru merkezinin komisyon ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.

Yukarıda sayılan evraklar dışında da evrak istenebilmektedir. Bu evrak genellikle kişinin vize türünde olan farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Kişi bir öğrenci vizesi çıkarıyor ise kişiden yukarıda olan evraklara ek olarak öğrenci belgesi de istenmektedir. Vize başvuru merkeziniz bu süreç ile alakalı olarak size bilgi verecektir.