Avustralya Vizesi

Avustralya resmi adı ile Avustralya federal devleti olarak bilinmektedir. Güney yarım kürede yer alan bir kıta ülkesi olan Avustralya Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Geniş bir yüzölçümüne sahip olan bu ülke uzun yıllardan beri birçok turistin seyahat ettiği alanlar içerisinde yer almaktadır. Özellikle ülkemizden de Avustralya seyahati gerçekleştirmek isteyen kişilerin sık sık merak ettikleri konular içerisinde Avustralya vize başvuruları açıldı mı? Ve Avustralya vize istiyor mu? Gibi sorular yer almaktadır.

Avustralya seyahati gerçekleştirmek isteyen müşterilerimizin randevu vize olarak vermiş olduğumuz danışmanlık hizmeti kapsamında merak ettikleri tüm soruların cevabını ulaşabilir ve bu süreci çok daha basit şekilde tamamlayabilirler.

Avustralya vize başvuruları açıldı mı? Sorusu özellikle pandemi süreciyle birlikte sınırlarını kapatmış olan birçok ülke içerisinde Avustralya’nın da yer alması nedeniyle merak edilmektedir. Avustralya günümüz koşullarında talep ettiği aşıları yaptırmış olan herkesin başvurularını kabul etmektedir.

Avustralya Vize İstiyor Mu?

Avustralya vize istiyor mu? Sorusu da bu alanda Avustralya seyahati gerçekleştirmek isteyen kişiler için oldukça önemli bir yere sahiptir. Avustralya, Avrupa Birliği veya Schengen ülkeleri içerisinde yer almaması nedeniyle ülkesine seyahat edecek olan tüm pasaport gruplarından vize talebinde bulunmaktadır.

Bu noktada bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile birlikte yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaport sahibi vatandaşların da mutlaka Avustralya vizesi alarak seyahat gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Hem uzun süreli hem de kısa süreli seyahatlerde yasal zorunluluk olarak kabul edilen Avustralya vizesi için başvuru süreci oldukça önemlidir.

Avustralya Vize Türleri Nelerdir?

Avustralya vize başvurusu gerçekleştirilecek olan kişilerin ilk olarak ülkede bulunma amaçlarına uygun vize kategorisine belirlemeleri gerekmektedir. Vize kategorileri kişilerin ülkede hangi amaçla ve ne kadar süre ile bulacaklarına göre çeşitlilik göstermekte olup Avustralya vize türleri genel anlamıyla şu kategorilerden oluşmaktadır;

 • Avustralya Turist Vizesi
 • Avustralya Transit Geçiş Vizesi
 • Avustralya Öğrenci Vizeleri
 • Avustralya Superyat Mürettebat Vizesi
 • Avustralya Aile Ziyareti Vizesi
 • Avustralya İş Ziyareti Vizesi- Ticari
 • Avustralya Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize
 • Avustralya Çalışma ve Tatil Vizesi
 • Avustralya Evlilik Vizesi
 • Avustralya Geçici Çalışma Vizesi- Kısa süreli
 • Avustralya Geçici Çalışma Vizesi-Eğlence sektörü
 • Avustralya Geçici Çalışma Vizesi- Resmi kurum
 • Avustralya Geçici Çalışma Vizesi- Eğitim sektörü
 • Avustralya Gemici Vizesi
 • Avustralya e-Ziyaretçi Vizesi (evize isitor)

Bu vize kategorilerine göre kişilerin ödeyecekleri harç ücretleri, başvuru yapacakları kurum ve teslim edecekleri evraklar çeşitlilik göstermektedir.

Avustralya E-Ziyaretçi Vizesi Nedir?

Avustralya e-Ziyaretçi Vizesi, Avustralya’yı turistik veya iş amaçlı ziyaret etmek isteyen belirli ülkelerden gelen ziyaretçiler için bir çevrimiçi vize başvuru sistemidir. Bu vize, Avustralya’ya 90 güne kadar tek giriş yapmak için izin verir ve geçerlilik süresi 12 aydır.

Avustralya e-Ziyaretçi Vizesi, elektronik olarak başvurulabilen bir vize türüdür. Başvuru sırasında kişilerin pasaport ve kişisel bilgilerinin yanı sıra seyahat planlarını ve Avustralya’ya giriş yaparken kendisinden talep edilen gereklilikleri sağlayıp sağlamadığını gösteren evraklar teslim edilmektedir.

Avustralya Vizesi Nasıl Alınır?

Avustralya vizesi için başvuru yapacak olan kişiler Avustralya vizesi nasıl alınır? Sorusunun en detaylı cevabına randevu vize olarak vermiş olduğumuz danışmanlık hizmeti kapsamında ulaşmaları mümkündür.

Ancak genel anlamıyla vize başvuru süreci hakkında bilgi vermek gerekirse kişilerin ilk olarak yukarıda da belirtmiş olduğumuz vize kategoriye içerisinden kendi seyahat amaçlarına uygun vize kategorisini belirlemeleri ve daha sonra online sistem üzerinden başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Başvuru formunun doldurulması ile birlikte başlayan başvuru sürecinde kişilerin danışmanlık hizmeti almaları başvuruları çok daha rahat bir şekilde tamamlamaları için onlara avantaj sağlamaktadır.

Avustralya vize başvuruları kısa süreli seyahatler kapsamında konsolosluk yerine Avustralya Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Kişilerin bu süreçte ödemeleri gereken harç ücretini ödemesi ve kendi seyahat kategorilerine uygun evrakları toplayarak randevu oluşturmaları oldukça önemlidir.

Kişilerin doldurmuş oldukları online başvuru formu içerisindeki bilgiler ile teslim edecekleri evraklardaki bilgilerin mutlaka tutarlılık sağlaması ve eksiksiz olarak konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir. Bu süreçte yanlış harç ücreti ödemesi yapılmış olması veya eksik evrak teslim edilmiş olması gibi durumlar vize başvurularının vize reddi ile sonuçlanmasına neden olacağı için kişiler mağduriyet yaşayabilmektedir.

Başvuruların değerlendirme aşamasındaki yetkili merciler Ankara Avustralya Büyükelçiliği ve İstanbul Avustralya Başkonsolosluğu olmaktadır. Kişilerin başvuru merkezleri üzerinden yapmış oldukları tüm başvurular bu 2 kuruma gönderilmekte ve kurumlar incelemeler sonrasında kişilerin vize almaya uygun olup olmamasına göre başvuruları sonuçlandırılmaktadırlar.

Avustralya Vize Şartları

Avustralya vize başvurusu sırasında özellikle kişilerin yapmış oldukları başvuruların olumlu şekilde sonuçlanabilmesi için konsolosluk tarafından belirlenmiş olan bazı şartları tam olarak sağlayabiliyor olmaları gerekmektedir.

Avustralya vize şartları içerisinde yer alan en önemli şart kişilerin mutlaka Avustralya vizesi sağlık kontrolü eksiksiz olarak yapılmış olmasıdır. Özellikle pandemi dönemiyle birlikte sağlık kontrollerine verilen önem daha fazla artmış bu da kişilerin sağlık kontrolünden geçmeden vize başvurusunda bulunmamasına neden olmuştur.

Bir diğer önemli şart ise kişilerin yapmış oldukları başvuruda tercih ettikleri pasaport. Başvuru yaptıkları pasaportun mutlaka 10 yıl içerisinde yenilenmiş olması seyahat bitiş tarihinden sonra 6 ay daha geçerliliğinin bulunması ve en az 2 boş sayfasının olması gerekmektedir.

Avustralya Vize Randevusu

Avustralya vize başvuru işlemlerinin son aşamasını ise randevu oluşturmaktadır. Avustralya ülkesine seyahat gerçekleştirecek kişilerin mutlaka biyometrik veri beyanında bulunmalarını talep etmektedir. Avustralya vizesi için başvuru yapan kişilerin Avustralya vize randevusu oluşturarak parmak izi kaydı oluşturmaları gerekmektedir.

Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri aracılığıyla alınabilen Avustralya vize randevusu ilk olarak Avustralya içişleri bakanlığı tarafından oluşturulmuş IMMI web sayfası üzerinden alınmaktadır.

Randevu oluşturduktan sonra kişilerin kendilerinden talep edilen evrakları eksiksiz olarak toplaması ve harç ücreti ödemesini yapması gerekmektedir. Randevu tarihinden önce harç ücreti ödemesi yapmamış ve evraklarını toplamış olan kişilerin randevuları alınmamakta ve yeniden randevu oluşturmaları talep edilmektedir

Avustralya Vize Ücretleri

Online vize başvurusu gerçekleştirirken kişilerin evraklarını sisteme yüklemeleri ve daha sonra online olarak harç ücreti ödemeleri yapmaları gerekmektedir. Bu süreçte kişilerin vize harç ücreti ödemesinden muaf tutuldu kategoriler dışında başvuru yapılan kategoriler için mutlaka harç ücreti ödemesini yapmış olması gerekmektedir.

Avustralya vize ücretleri içerisinde kişilerin konsolosluğa ödemeleri gereken harç ücretiyle birlikte danışmanlık hizmeti ücreti, evrak ücreti gibi ek ücretler de talep edilmektedir. Yanlış harç ücreti ödemesi yapılması veya harç ücretinin ödenmemesi halinde başvurular olumlu şekilde sonuçlanmaktadır.

Kişilerin ödemeleri gereken Avustralya vize harç ücretleri her yıl Avustralya Konsolosluğu tarafından belirlenmekte olup kur farkına bağlı dönemsel değişiklikler görülebilmektedir. Bu nedenle ödemeniz gereken net ücret bilgisine deneyimli bize temsilcilerimiz ile yapmış olduğumuz görüşmeler kapsamında ulaşmanız mümkündür.

2024 yılı itibariyle Avustralya Konsolosluğu tarafından güncel olarak belirlenmiş vize harç ücretlerinden bazıları şöyledir;

 • Evisitor (turistik veya iş amaçlı ziyaretler için, 3 ay geçerli): Ücretsiz
 • ETA (turistik veya iş amaçlı ziyaretler için, 1 yıl geçerli): AUD 20
 • Turist vizesi (turistik veya aile ziyareti amaçlı, 3, 6 veya 12 ay geçerli): AUD 145 – 365
 • İş vizesi (iş amaçlı ziyaretler için, 3 aydan 4 yıla kadar geçerli): AUD 285 – 1,085