Bangladeş Vizesi

Birçok ülke vatandaşı için bangladeş’te yaşam pek mümkün olmasa da çeşitli amaçlarla ve genellikle de aile ziyareti amacıyla hem ülkemizden hem de dünyanın birçok yerinden Bangladeş’e seyahat gerçekleştirilmektedir.

Resmi adıyla Bangladeş Halk Cumhuriyeti olarak bilinen bu ülke güney Asya ülkeleri içerisinde bulunmaktadır. Sınırda Myanmar ve Hindistan ile komşu olan Bangladeş’in resmi dili Bengalce ve resmi para birimi taka olmaktadır.

Ancak uzun bir süre Britanya mandası olması ülkede resmi anlamda Euro para biriminin geçerli olmasına neden olmuştur .bu nedenle kişilerin Bangladeş vize başvurusu sırasında ödeyecekleri ücretler Euro para birimi üzerinden yapılmaktadır.

Ülkenin en büyük ve en çok turist alan şehri Dakka’dır. Bu şehir aynı zamanda ülkenin başkenti olma özelliğini de göstermektedir. Ancak sadece başkent değil aynı zamanda Chittagong, Khulna, Rajshahi, Barisal ve Sylhet gibi şehirleri de ülke de sık sık turistlerin haber tercih ettiği şehirler içerisinde yer almaktadır.

Sıcaklık ve ısı değerleri oldukça yüksek olan bu ülkede aynı zamanda eğitim veya sağlık uygulamaları da oldukça geri olduğu için genellikle kişiler ülkeye kısa süreli iş veya aile ya da arkadaş ziyareti için seyahat gerçekleştirmektedir.

Ülkemizden veya dünyadan gerçekleştirilecek seyahatler kapsamında özellikle ülkede sıkça karşılaşılan tifo, sıtma veya kolera gibi bulaşıcı hastalıkların yayılma riski göz önünde bulundurulduğundan kişilerin Bangladeş seyahati gerçekleştirmeden önce gerekli olan aşıları eksiksiz olarak yaptırmış olmaları gerekmektedir.

Bangladeş Vize İstiyor Mu?

Özellikle Bangladeş seyahati gerçekleştirmek isteyen kişiler bu ülkenin gelişmiş bir ülke olmaması nedeniyle sık sık Bangladeş vize istiyor mu? Sorusunun cevabını merak etmektedirler.

Ülke her ne kadar gelişmiş bir ülke olmasa da bağımsız ülke kategorisinde yer alması nedeniyle ülkesine seyahat gerçekleştirecek olan yabancı uyruklu vatandaşlardan vize talep etmektedir. Bangladeş’in vize talep ettiği ülkeler içerisinde yer alan Türkiye’den gerçekleştirilecek seyahatler için Bangladeş vizesi alınması gerekmektedir.

Ancak bu gereklilik bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için yasal zorunluluk olurken gri pasaport, siyah pasaport ve yeşil pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için kısa süreli vize başvurularından muafiyet hakkı bulunmaktadır.

Bangladeş Vize Türleri

Bangladeş seyahati gerçekleştirecek olan vatandaşların haftada başvuru öncesinde mutlaka ülkede bulunma sürelerine ve amaçlarına göre çeşitlilik gösteren vize türlerinden kendi seyahat amaçlarına ve sürelerine uygun vize türünü belirlemeleri gerekmektedir.

Bangladeş vize türleri kişilerin daha sonra başvuru yapacakları kurumu ödeyecekleri harç ücreti ve teslim edecekleri evrakları da etkilemekte olan önemli bir faktördür. Kişilerin yanlış vize türü üzerinden başvuru gerçekleştirmiş olmaları halinde değerlendirme aşamasında başvurular vize reddi ile sonuçlanmaktadır. Seyahat amacına göre alt kategorilere ayrılmış olan Bangladeş vize türleri şöyle sıralanabilir;

 • Bangladeş turistik vize
 • Bangladeş kültürel ziyaret vizesi
 • Bangladeş iş vizesi
 • Bangladeş görev vizesi
 • Bangladeş transit vize
 • Bangladeş akademik vize
 • Bangladeş medikal vize
 • Bangladeş diplomatik vize
 • Bangladeş e-vize
 • Bangladeş ticari, fuar, müşteri ziyareti vizesi
 • Bangladeş aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi

Bangladeş Diplomatik Vize Nedir?

Bangladeş diplomatik vize, bir devletin yabancı bir ülkede bulunan diplomatik personelinin ülkeye giriş yapabilmesi için verilen bir tür vizedir. Bu vize, diplomatik statüsü olan kişilere verilir ve genellikle büyükelçiler, konsoloslar, hükümet yetkilileri ve uluslararası örgütlerde çalışan diğer diplomatik personel gibi kişiler tarafından kullanılmaktadır.

Bangladeş diplomatik vizesi, diplomatik misyon veya konsolosluk tarafından verilir. Bu nedenle de turist vizesi için talep edilen evraklara göre kişilerden bu vize kategorisi için ek evrak talebinde bulunulmaktadır.

Bu evraklar içerisinde özellikle diplomatik pasaport, misyon amiri ya da hükümet yetkililerinden alınmış onaylı belge ve resmi davetiyeler oldukça önemli bir yere sahiptir.

Bangladeş diplomatik vizesi, diplomatik misyon veya konsolosluk tarafından verildiği için, başvuru süreci ve gereklilikleri normal bir turist vizesine göre daha karmaşık ve zaman alıcı olabilir. Bu nedenle kişilerin diplomatik amaçla ülkeye seyahat gerçekleştirecek olmaları halinde mutlaka deneyimli vize temsilcilerimizden bu süreç hakkında detaylı olarak bilgi almaları gerekmektedir.

Bangladeş E-Vize Nedir?

Bangladeş e-vize ülkeye kısa süreli gerçekleştirilecek seyahatler için elektronik ortamdan yapılan başvuru türüdür. Bangladeş vizesi kapıda vize uygulaması olarak sağlanmadığı için kişilerin birkaç günlük seyahatlerinde almaları gereken vize türüdür.

8 gün kadar ülkede konaklama imkanı sağlayan bu vize türü kişilerin ülkeye havaalanı üzerinden giriş yapmaları gerekmektedir. Elektronik ortamdan oldukça basit bir şekilde yapılan Bangladeş e vize başvurusu kısa sürede sonuçlanan vize türü olarak bilinmektedir. Kişilerin bu vize için başvuru yaparken kendisinden talep edilen evrakları elektronik ortama online olarak yüklemeleri gerekmektedir.

Bangladeş Vizesi Nasıl Alınır?

Bangladeş vizesi nasıl alınır? Sorunuzun cevabına Randevu Vize olarak sağlamış olduğumuz danışmanlık hizmeti kapsamında ulaşmanız oldukça kolaydır.

Vize başvuru ve vize alma süreci hakkında detaylı olarak tüm bilgilere vize temsilcilerimiz aracılığıyla ulaşmanız mümkün olsa da genel olarak bu süreçte yürütmeniz gereken temel aşamalardan bahsedebiliriz.

Bangladeş seyahati gerçekleştirmek isteyen müşterilerimizin ilk olarak vize başvurusu için kendilerinden talep edilen evrakları eksiksiz olarak toplamaları gerekmektedir.

Kişilerden talep edilen gerekli evraklar içerisinde özellikle pasaport başvuru formu istenilen formata uygun fotoğraf davet mektubu otel rezervasyonu veya seyahat planını gibi belgeler yer almaktadır.

Kişilerin başvuru sürecinde Bangladeş konsolosu resmi web sitesi içerisinde yer alan çevrim içi vize başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerini başlatmaları gerekmektedir.

Daha sonra ise Bangladeş vize başvuru ücreti için belirlenen ücretin talep edilen ödeme yöntemlerini kullanarak ödeme yapılması ve dekontun evraklar içerisine dahil edilmesi gerekmektedir.

Daha sonraki aşamada Bangladeş vize randevusu gelmekte olup kişilerin randevu içerisinde başvuru formunu dekontu ve diğer evrakları teslim etmeleri gerekmektedir.

Bangladeş Vize Randevusu

Bangladeş seyahati gerçekleştirecek olan kişilerin bu kapsamda mutlaka Bangladeş vize randevusu oluşturmaları gerekmektedir. Bangladeş Büyükelçiliği ve Bangladeş başkonsolosluğu resmi web siteleri üzerinden oluşturulan randevu başvuruları içerisinde kişilerin evrak tesliminde bulunmaları ve biyometrik veri beyanında bulunmaları gerekmektedir.

Kısa süreli seyahatler kapsamında yapılan başvurular için kişilerin randevularını vize başvuru merkezleri veya seyahat acentaları üzerinden almaları gerekirken uzun süreli seyahatler için doğrudan konsolosluk veya büyükelçilik üzerinden almaları gerekmektedir.

Bangladeş Vize Ücretleri

Bangladeş vize ücretleri kişilerin ülkede bulunma amaçlarına, yaşlarına veya danışmanlık hizmeti gibi almış oldukları ek hizmetlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Büyükelçilik tarafından belirlenen vize harç ücretleri kendi içerisinde tek girişli çift girişli ve çok girişli olmak üzere alt kategorilere ayrılmakta ve dönemsel olarak değişikliğe uğramaktadır.

Aynı zamanda giriş sayısına göre farklılık gösteren vize harç ücretleri kişilerin ülkede bulunma amaçlarına göre de farklılık göstermektedir.

Bangladeş vizesi için 2024 yılında Bangladeş Konsolosluğu tarafından talep edilen giriş sayısına göre Farklılık gösteren turistik vize için örnek ücretler şöyledir;

 • Tek Girişli Bangladeş Truistik Vize Ücreti 58 $,
 • Çift Girişli Bangladeş Turistik Vize Ücreti 116 $,
 • Çok Girişli Bangladeş turistik Vize Ücreti 194 $,

Bu ücretler turistik vize için belirlenmiş olup diğer vize kategorileri için farklılık gösterebilmektedir.