Estonya Vizesi

Kuzey Avrupa sınırları içerisinde bulunan Estonya’nın resmi adı Estonya Cumhuriyeti’dir. Estonya kuzey Avrupa’da bulunan Baltık Denizi’ne kıyısı bulunan bir ülkedir. Estonya’nın komşuları arasında Rusya, Finlandiya ve Letonya bulunmaktadır.

Estonya’nın Baltık Denizi’ne kıyısı olduğundan burada bulunan pek çok adaya da sahip bir konumdadır. Estonya Cumhuriyeti’nin başkenti olan Tallinn şehre en büyük şehri olma özelliğini de taşımaktadır.

Estonya’yı diğer Avrupa Kıtası ülkelerinden ayıran en önemli özelliğinden biri ülkede trafik akışının tıpkı İngiltere gibi sağdan olmasıdır. Bu nedenle Estonya yıl içerisinde pek çok turistin ilgisini çekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları içerisinde de Estonya’ya seyahat etmek isteyen pek çok kişi bulunmaktadır. Bu sebeple bu kişilerin en çok merak ettiği konu Estonya vizesi konusudur.

Estonya Vize İstiyor Mu?

Estonya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok sorduğu sorulardan biri Estonya vize istiyor mu? sorusudur. Avrupa kıtası üzerinde yer alan pek çok ülkede olduğu gibi Estonya’da da ülkeyi ziyaret etmek isteyen diğer ülke vatandaşları için vize uygulaması bulunmaktadır.

bu nedenle de Estonya ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu vize uygulamasına tabidir. Ancak diğer Avrupa ülkelerinden alınacak vizelerde olduğu gibi Estonya vizesi konusunda da bazı ayrıcalıklar tanınmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup gri pasaport, yeşil pasaport ya da siyah pasaport türlerinden birine sahip olan vatandaşlarımızın Estonya’ya giriş yapmaları için yalnızca 3 ay ile sınırlı olmak üzere Estonya vizesi almaları zorunlu değildir.

Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu halde yalnızca borda pasaport türüne sahip olan vatandaşlarımızın Estonya’ya giriş yapabilmeleri için Estonya vizesi almaları yasal bir zorunluluk olarak belirtilmektedir.

Estonya Vize Türleri

Kişilerin Estonya’ya yapacakları seyahatlerde Estonya’ya gidiş sebeplerine göre farklılık göstermekte olan Estonya vize türleri bulunmaktadır. Bu vize türleri arasında kişilerin en çok başvuruda bulunduğu vize türü Estonya turist vizesi olmaktadır.

Ayrıca Estonya çalışma vizesi de Estonya’ya çalışmak amaçlı giden kişilerce alınan vize türlerinden bir tanesidir. Genel hatları ile Estonya’nın belirlediği vize türleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Turistik amaçlı alınacak Estonya vizesi
  • Resmi görüşme ya da diplomatik amaçla alınacak Estonya vizesi
  • Transit geçiş için alınacak Estonya vizesi
  • İş ya da ticari amaçla alınacak Estonya vizesi
  • Arkadaş ya da aile ziyareti amacı ile alınacak Estonya vizesi

Kişilerin burada belirtilen vize türlerini iyi inceleyerek kendi seyahat amaçlarını en uygun olan Estonya vizesi türüne başvuru yapmaları bize başvurularının olumlu sonuçlanması için son derece önemlidir.

Seyahat amacına uymayan bir vize türüne yapılan başvuru genellikle evrakların uyuşmaması gibi nedenler ile Estonya Büyükelçiliği tarafından olumsuz olarak değerlendirilmektedir.

Randevu Vize olarak ekibimizde bulunan uzman vize temsilcilerimiz sizlere seyahat amacınıza uygun olan Estonya vizesi türüne başvuru yapmanız konusunda yardımcı olmaktadır.

Estonya Vize Başvurusu

Estonya Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen kişilerin Estonya vize başvurusu konusunda soru işaretleri olmaktadır. Bilindiği üzere Estonya Avrupa kıtasında yer almakta olan bir ülkedir ve bu sebeple de Schengen bölgesi içerisinde kalmaktadır.

Schengen bölgesi sınırları içerisinde kalması sebebiyle Estonya, ülkeye giriş için vize alması gereken kişilerden Estonya Schengen vizesi talep etmektedir. Bu nedenle de Estonya vize başvuru süreci diğer Schengen bölgesi ülkelerden alınacak vizelerle benzerlik de yaşamaktadır.

Estonya’ya yapılacak olan seyahatin uzunluğuna göre alınması gereken Estonya vizesi türü değişmektedir. Estonya 3 aydan daha kısa süreli bir seyahat planı içerisindeyseniz almanız gereken vize türü c tipi seyahat olarak adlandırılmaktadır.

Ancak Estonya’ya yapacağınız seyahatler 3 aydan daha uzun süreli olacak ise bu tür seyahatlerde d tipi seyahatler olarak adlandırılmaktadır. Kişilerin yapacakları vize başvurularında bu duruma da dikkat etmeleri gerekmektedir.

Estonya’dan alacağınız bir Schengen vizesi ile diğer Schengen bölgesi ülkelerine geçiş yapmanız mümkün olmaktadır.

Estonya Vize Randevusu

Kişilerin Estonya vize randevusu almak için başvurabilecekleri farklı Estonya vize başvuru merkezi bulunmaktadır. Estonya’ya yapılacak seyahatler için alınması gereken Estonya vizesi randevusu direkt olarak Estonya Büyükelçiliği’nden alınamamaktadır.

Kişilerin vize işlemlerini gerçekleştirmek için vize randevularını Estonya Büyükelçiliği’nin bu konuda yetki verdiği vize randevu merkezlerinden almaları gerekmektedir. Randevu Vize danışmanlık firması olarak Estonya vizesi konusunda her biri alanında deneyimli vize temsilcilerimiz ile sizlere tüm vize alma sürecinizde destek olmaktayız.

Estonya vizesi almak için yaptığınız başvurunun tamamlandığına dair geri bildirimi vize başvurusu esnasında danıştığınız vize başvuru merkezi tarafından alırsınız. Ancak vize başvurunuzun olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanmasına dair son kararı Estonya Büyükelçiliği vermektedir.

Estonya Vize Fiyat

Çeşitli sebeplerle Estonya’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Estonya vize fiyat konusunda da kafalarında soru işaretleri olabilmektedir. Seyahat etmek amacıyla belirli bir bütçe ayıran kişiler için vize alma sürecinde ödeyecekleri ücretler önemli olmaktadır.

Estonya Büyükelçiliği’nin vize ücretleri için talep ettiği fiyatlar her yıl değişmekle birlikte 2024 yılı için geçerli olan vize ücretleri şu şekildedir; Ticari, aile ya da arkadaş ziyareti, turistik ya da kültürel amaçlı alınacak olan Estonya vizeleri için istenen ücret 100 eurodur.

Estonya Büyükelçiliği 0 ile 6 yaş arası çocuklardan vize ücreti olarak 20 euro talep etmektedir. Bu ücret 6 ila 12 yaş arası çocuklar için ise 60 euro olarak belirlenmiştir.

Ancak vize başvurusu sürecinde ödeyeceğiniz toplam ücreti etkileyen başka faktörler de bulunmaktadır. Bu faktörler arasında vize alma sürecinde destek aldığınız firmanın istediği danışmanlık ücreti, evrakların teslimi için kargo yolu tercih edilmiş ise belli bir kargo bedeli ve bazı evraklar için ödemeniz gereken ücret gibi faktörler yer almaktadır.

Randevu Vize olarak sizlere en iyi danışmanlık desteğini sunmamızın yanı sıra bu danışmanlık desteğini en uygun fiyatlarla veriyoruz.

Estonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Estonya’yı ziyaret etmek isteyen bordo pasaport türüne sahip vatandaşlarımızın Estonya seyahatlerinden önce mutlaka vize başvurusu yapmış olmaları gerekmektedir. Bu amaçla kendilerine uygun olan vize başvuru merkezinden vize başvurusu yapmış olan vatandaşlarımız Estonya vizesi kaç günde çıkar? sorusunu merak etmektedir.

Estonya ye ziyaret etmek için Estonya vizesi almaya ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın bize başvurdu işlemlerine planladıkları seyahat tarihinden yaklaşık olarak 30 ile 40 gün öncesinde başlamaları tavsiye edilmektedir.

Genel olarak Estonya vize başvuruları Estonya Büyükelçiliği tarafından bir hafta ya da 10 iş günü içerisinde incelenerek sonuca ulaştırılmaktadır. Ancak büyükelçiliğe teslim ettiğiniz evraklarda hata ya da eksik belge bulunması gibi sebeplerle sizden ek belge isteneceği için vize başvurunuzun sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Aynı zamanda bazı dönemlerde büyükelçilikte yaşanan yoğunluk sebebiyle de yapılan vize başvurularının değerlendirilme süreci normal zamanda olması gereken süreden daha uzun sürebilmektedir.

Tüm bu olasılıkları göz önüne alarak seyahat planının aksamaması için vize alma işlemlerinize seyahat tarihinizden epey önce bir zamanda başlamanız önem taşımaktadır. Ancak vize almak için kısıtlı bir zamanınız bulunuyorsa başvuru esnasında sizden istenen evrakları eksiksiz ve doğru olarak hazırladığınızda emin olmanız önemlidir.