Etiyopya Vizesi

blank

Resmi adı Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti olan Etiyopya, Afrika Kıtası’nın doğusunda yer almakta olan bir ülkedir. Konum olarak Doğu Afrika Boynuzu ismi verilen bir alanda bulunmaktadır.

Etiyopya halkı arasında “yeni çiçek” anlamına gelen başkent AddisAbaba şehri, ülkenin en büyük şehri olma özelliğini de elinde tutmaktadır. Afrika Kıtası sınırları içerisinde yer alan ve en çok insanın bulunduğu 2. ülke olan Etiyopya 1933 yılı itibariyle bağımsız olmuş bir ülkedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları çeşitli sebeplerle Afrika Kıtası’nda bulunan Etiyopya’yı ziyaret etmek istemekte ve bu nedenle de Etiyopya vizesi konusunda bilgi sahibi olmak istemektedir.

Etiyopya Vize İstiyor Mu?

Etiyopya, 1933 yılında bağımsızlığını kazanmış bir ülke olarak dünya üzerinde bulunan 2 ülke hariç diğer tüm ülkelerden vize talep etmektedir. Bu 2 ülke ise Kenya ve Cibuti olarak belirtilmektedir.

Bu nedenle Etiyopya vize istiyor mu? sorusunun yanıtı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için evet olarak verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilerin Etiyopya’ya seyahat edebilmeleri için Etiyopya vizesi almaları zorunludur.

Birçok Schengen bölgesi ülkesinde geçerli olan bazı pasaport türlerine tanınan ayrıcalık Etiyopya tarafından yalnızca siyah pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına tanınmaktadır.

Bu nedenle yeşil pasaport, gri pasaport ya da bordo pasaport sahibi tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Etiyopya’ya giriş yapabilmeleri için Etiyopya vizesi almaları yasal bir zorunluluktur.

Diplomatik pasaport olarak bilinen siyah pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ise Etiyopya vizesi almalarına eğer 3 aydan uzun bir seyahat planlamıyorlar ise almalarına gerek yoktur.

Etiyopya Vize Türleri

Dünya üzerinde farklı ülkelerden ziyaret için gelen kişilere vize uygulaması bulunduran ülkelerin genel olarak kişilerin seyahat amaçlarına göre değişim gösteren vize türleri bulunmaktadır.

Bu durum Etiyopya için de geçerli olmaktadır. Bilindiği üzere Etiyopya, Cibuti ve Kenya dışındaki her ülkeden gelen ziyaretçilerden vize talebinde bulunmaktadır. Kişilerin Etiyopya’ya gidiş amaçlarına göre alabilecekleri 3 farklı vize türü yer almaktadır. Bu Etiyopya vize türleri ise şu şekildedir;

 • Etiyopya turistik vizesi
 • Etiyopya ticari vize
 • Etiyopya özel amaçlı vize

Etiyopya’ya seyahat etmek isteyen bazı vatandaşlarımız tarafından Etiyopya transit vize istiyor mu? sorusu da sorulmaktadır. Bilindiği üzere pek çok ülkeden başka bir ülkeye geçiş yapabilmek için alınması gereken vize türü transit geçiş vizesi olmaktadır.

Ancak Etiyopya’ya girmeden, yalnızca Etiyopya üzerinden başka bir ülkeye geçmek isteyen kişilerin transit geçiş için vize almalarına gerek olmamaktadır.

Etiyopya Vizesi Nasıl Alınır?

Etiyopya’ya çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Etiyopya vizesi nasıl alınır? konusunda kafaları karışabilmektedir. Etiyopya vizesi için Etiyopya vize başvurusu yapmadan önce yapılması gereken en önemli nokta Etiyopya Vize Başvuru Formu’nun doldurulmasıdır.

Etiyopya Vize Başvuru Formu içinde yer alan soruları vize almak isteyen kişinin bizzat kendisi doldurmalıdır. İstenen bilgilerin tamamen doğru bilgilerle ve eksik bilgi kalmayacak şekilde doldurulması önemlidir.

Aksi halde Etiyopya vize başvurunuz Etiyopya Büyükelçiliği’nde incelendiği sırada eksik ya da hatalı bir bilgi tespit edilmesi durumunda vize başvurunuz Etiyopya Büyükelçiliği tarafından olumsuz olarak sonuçlanabilmektedir.

Etiyopya Vize Randevusu

Etiyopya’ya seyahat etmek isteyen ve bu nedenle de Etiyopya vizesi almak zorunda olan Türk vatandaşları Etiyopya vize randevusu için hangi kuruma başvuracaklarını merak etmektedir. Ülkemizde Etiyopya Başkonsolosluğu ve Etiyopya Büyükelçiliği bulunmaktadır.

Kişiler ilk olarak Etiyopya Vize Başvuru Formu belgesini eksiksiz ve doğru olacak şekilde doldurmalıdır. Daha sonra almak istediğiniz Etiyopya vizesi türüne göre Etiyopya Büyükelçiliği’nin sizden talep ettiği belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.

Hazırlamanız gereken tüm evrakları topladıktan sonra evraklarınızı Etiyopya Başkonsolosluğu’nun görevlendirdiği vize başvuru merkezlerine teslim etmeniz ya da İstanbul’da yer alan Etiyopya Başkonsolosluğu’na göndermeniz gerekmektedir.

Randevu Vize olarak tüm Etiyopya vizesi alma sürecinizde başvurmanız gereken vize türünden vize başvuru için toplamanız gereken evraklara kadar her konuda uzman vize temsilcilerimiz ile sizlere yardımcı olmaktayız.

Etiyopya E-Vize

Bilindiği üzere bazı ülkeler ülkeye giriş esnasında vize alma uygulaması yürütmektedir. Bu uygulama sayesinde gitmek istediğiniz ülkeye gitmeden önce vize başvurusu yapmanıza gerek olmamaktadır.

Ancak Etiyopya’ya gitmek isteyen kişiler için Etiyopya’nın kapıda vize alma uygulamasını kaldırdığını söylemek gerekmektedir. Bu nedenle Etiyopya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin Etiyopya’ya gitmeden önce vize başvurusunda bulunmaları şarttır.

Etiyopya kapıda vize alma uygulamasını kaldırdığı için yerine Etiyopya e-vize uygulaması getirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları e-vize başvuru yaparak Etiyopya vizesini online olarak da alabilirler.

E-vize başvurusu için sizden istenen soruları eksiksiz ve doğru olarak yanıtlamanız gerekmektedir. E-vize olarak alınan başvurular genel olarak 24 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.

E-vize başvurusu onaylanan kişilere Etiyopya Başkonsolosluğu tarafından almış oldukları e-vize e-posta yolu ile gönderilmektedir.

Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Çeşitli nedenlerle Etiyopya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvurusu için hazırlamaları gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Ancak bu evrakların ne olacağı alınmak istenen Etiyopya vizesi türüne göre değişim göstermektedir.

Bu nedenle Etiyopya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin öncelikli olarak Etiyopya’ya seyahat nedenlerini iyi belirlemeleri gerekmektedir. Çünkü alınacak olan Etiyopya vizesi türü hem hazırlanması gereken belgeleri hem de vize başvuru sürecinde ödenmesi gereken ücreti etkilemektedir.

Kişilerin Etiyopya’ya gidiş nedenlerine göre farklılaşan ve Etiyopya vizesi için gerekli belgeler şu şekilde belirtilebilir;

 • Vize almak isteyen kişinin 2 adet biyometrik fotoğrafı (son 180 gün içerisinde çekilmiş olmalıdır)
 • Etiyopya vizesinin bitiş tarihinden itibaren 6 aylık bir süre ile geçerliliği devam eden pasaport
 • Etiyopya’da kalınması planlanan otel, pansiyon vb. ile ilgili rezervasyon bilgilerini gösteren belgeler
 • Uçak bileti
 • Etiyopya Vize Başvuru Formu
 • Etiyopya Büyükelçiliği’nin bir gün için belirlediği miktarda paranın bulunduğu aktif bir banka hesabı
 • Kolera, Tifo, Difteri, Tetanoz, Hepatit A ve Hepatit B aşılarının yapıldığını gösteren belge. Zorunlu olmamak ile birlikte tavsiye edilmektedir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası

Etiyopya Vizesi Ücreti

Etiyopya vizesi ücreti, Etiyopya’ya seyahat etmek isteyen kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Bilindiği üzere yapılacak olan Etiyopya seyahatleri öncesinde alınması gereken ve seyahat nedenine göre farklılık gösteren Etiyopya vize türleri bulunmaktadır.

Bu nedenle Etiyopya vizesi ücreti de bu Etiyopya vize türüne göre değişim göstermektedir. Etiyopya Büyükelçiliği tarafından her yıl yeniden belirlenen Etiyopya vizesi ücretleri ise şöyledir;

 • 1 aylık süre ile sınırlı olan ticari vize türü için 150 dolar
 • 1 aylık süre ile sınırlı turistik vize türü için 120 dolar

Bu vize ücretleri dışında vizeniz bittiği halde Etiyopya’da kalmaya devam ettiğiniz ilk 14 gün için her gün 20 dolar olmak üzere ceza ödemeniz gerekmektedir. 14 günü aşan kalımlarda ise mahkemeye verilme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Etiyopya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Etiyopya’ya seyahat etmek için Etiyopya vizesi başvuru yapmış vatandaşlarımız vizelerinin ne zaman ellerine ulaşacağını merak etmektedir. Normal şartlarda, vize başvuru işlemleri 2 gün içerisinde sonuçlanmakta ve Etiyopya Büyükelçiliği tarafından olumlu ya da olumsuz dönüş yapılmaktadır.

Ancak belgelerinizde eksik belge bulunması ya da yanlış evrak teslimi gibi sebepler yüzünden vizenizin sonuçlanması uzun sürebilir. Ayrıca tatil zamanlarında konsolosluk yoğun olduğundan vize işlemleriniz daha yavaş ilerleyebilir.