Hırvatistan Vizesi

 Hırvatistan vizesi için en çok sorulan sorulara cevap vereceğimiz bu makalemiz üzerinden sizlere gerekli olan bütün detayları sıralayacağız. Bu aşamada akla ilk gelecek soru Hırvatistan Schengen mi? Genel olarak Avrupa ülkelerinin pek çoğu için geçerli olan Schengen vizeleri konusunda bu yıla kadar Hırvatistan’ın adından söz etmek mümkün değildi.

Ancak Hırvatistan ülkesinin bu İçinde bulunduğumuz 2024 yılı itibariyle Schengen ülkesi olarak kabul edildiğini söyleyerek sizlere Hırvatistan vize politikası ile ilgili bilgiler vererek sözlerimize başlayabiliriz.

 Öncelikle Hırvatistan vize politikası ile ilgili olarak bu yıl Schengen ülkesi olduğunu belirttikten sonra Schengen vizesi olan kişilerin bu ülkeye 90 güne kadar giriş çıkış yapabileceğini de belirtmiş olalım. Ancak Schengen vizesine sahip olmayan umuma mahsus pasaport sahiplerinin Hırvatistan ülkesini ziyaret etmek adına Hırvatistan vizesine sahip olması zorunlu olacaktır.

 Randevu Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize temsilcileri Hırvatistan ülkesine gitmek için almanız gerekli olan vize işlemlerinde sizlere son derece büyük ölçüde yardımcı olur. Randevu Vize’nin sizlere sunmakta olduğu bütün hizmetler bu vizenin alınması için sistematik bir şekilde ilerleme ve gerekli olan bütün belgeleri bir araya getirme kapsamında belirlenecektir.

Vize çeşitlerine de bağlı olarak bütün detayların değişkenlik göstereceğini ve Hırvatistan vize işlemlerinin buna bağlı olarak belli aşamalardan geçeceği belirtmeden geçemeyiz. Bütün bu aşamalarda da farklı işlem öncelikleri olacağı için mutlaka randevu vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları sizlere yol göstermek durumunda kalacaktır.

 Hırvatistan Vizesi Almak Kolay Mı?

 Hırvatistan vizesi almak kolay mı konusunda Hırvatistan ülkesi için bir işlem başlatmak niyetinde olan turist adayları her zaman için tedirginlik duymaktadır. Pek çok kişi tarafından Hırvatistan vize işlemleri çok da fazla zor olmayan işlemler gibi görülmektedir. Ancak bu işlemlerin bu yıl itibariyle biraz daha zorlaşabileceğinden söz etmek de mümkün olacaktır.

Neden diye soracak olursanız çünkü artık 1 Ocak 2024 tarihinde bu ülkenin artık Schengen sınırları içerisinde yer alması nedeniyle bütün Schengen ülkeleri gibi farklı vize şartları Hırvatistan için de geçerli olmuştur. Doğal olarak da bütün bu şartlar değişince Hırvatistan vize şartları hakkında da tekrar bir görüşme sağlamak gerekli olacaktır.

 Schengen vize şartları Avrupa Birliği ülkeleri dışında kalan farklı ülkelere göre biraz daha sert olarak adlandırılabilir. Çünkü genel olarak bu tür vizeler için hemen hemen tüm Avrupa’da serbest bir yolculuk fırsatı doğacağından dolayı bu vizeyi alacak kişilerin de seçilerek belirlenmesi gerekiyor. Bu sebepten dolayı da Hırvatistan ülkesine vize almak isteyen kişilerden bir takım farklı belgeler detaylı bir şekilde incelenmek üzere isteniyor.

 Hırvatistan vizesini kolay bir şekilde almak amacıyla gerekli olan bütün belgelerin tarihlerinin güncel olmasına ve aynı zamanda banka hesabınızda yeteri kadar para olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bütün bunların yanı sıra sicil kaydınızın da temiz olması ve Schengen kurallarına uymayan herhangi bir durumun söz konusu olmaması son derece büyük bir önem taşır.

Hırvatistan’dan almak istediğiniz Schengen vizesi haricindeki daha farklı vize tipleri söz konusu olacaksa bu işlemlerde biraz daha kolaylık sağlanabilir. Ancak yine de bütün evraklarınızın eksiksiz bir şekilde ve güncel olarak Hırvatistan büyükelçiliğine gitmesine dikkat etmelisiniz.

 Hırvatistan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

 Hırvatistan vize randevusu nasıl alınır? Hırvatistan vizesi işlemleri için öncelikle bir vize randevusu alma şartı getirildiği için internet üzerinden bu işlemleri son derece kolay ve hızlı bir şekilde halletme imkânı bulabilirsiniz.

 Hırvatistan Vize İşlemleri İçin Hangi Evraklar Gerekli Olacaktır?

 Hırvatistan vize işlemleri için hangi evraklar gerekli olacaktır konusu ile ilgili olarak pek çok soru Hırvatistan ülkesine ilk defa uçuş yapacak olan kişiler için son derece büyük bir önem taşır. Bu evraklarla ilgili aşağıda belirteceğimiz bütün detayları tek tek yerine getirmek ve güncel olan belgeleri hazırlamakla yükümlü olacaksınız. Hırvatistan vizesi almak isteyenler aşağıdaki evrak listesine göz atabilir.

  • Hırvatistan vize başvuru formu çıktısı
  • Hırvatistan vizesinin işlenebileceği bir güncel pasaport
  • En az 3 aylık harcamalarınızı gösteren bir banka hesap cüzdanı
  • Üzerinize kayıtlı olan malların dökümleri
  • 2 adet biyometrik güncel fotoğraf
  • C nüfus cüzdanı fotokopileri
  • İkametgâh belgesi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örnekleri
  • İmza örnekleri ve parmak izleri
  • En az 30000 euro tutarında teminatı olan bir yurt dışı seyahat sağlık sigorta poliçesi
  • Doktor tarafından verilmiş olan bir seyahat sağlık raporu

 Hırvatistan ülkesine seyahat etmeniz için gerekli olan bütün evrakları bu listede sıralamış bulunmaktayız. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar olduğu hakkında da sizlere uyarmak durumundayız. Eğer ki Hırvatistan vizesi çıkartmak amacıyla konsoloslukta bir işlem yapacaksanız bütün belgelerinizin ne kadar güncel olduğu hakkında da kesin bir bilgiye sahip olmanız gerekir. Nüfus kayıtları ile ilgili işlemlerin mutlaka ilgili olan makamlardan alınması ve ıslak imzalı ve de kaşeli olması çok önemli bir detaydır.

Hırvatistan vizesi fotoğraf ölçüleri tamamen Schengen kapsamında 35 ve 45 milimetre olarak belirlenmiş olup kesinlikle farklı bir boyutta verilmemelidir. aynı zamanda Hırvatistan vizesi almak için çektireceğiniz fotoğrafın şu anki halinizle uyum sağlaması ve kesinlikle yüz ve alın kısmının belirgin bir şekilde biyometrik olarak çekilmesi de son derece büyük bir önem taşır.

 Hırvatistan’a Hangi Vize İle Gitmeliyim?

 Hırvatistan’a hangi vize ile gitmeliyim gibi bir cümle kuruyorsanız bu cevabın aslında sizde olduğunu da biliyor olmanız gerekir. Neden diye soracak olursanız çünkü Hırvatistan vize işlemleri yapacak olan bir kişinin bu ülkeye gidiş amacına bağlı olarak bir işlem uygulaması yapması için vize türünü de buna bağlı olarak alması gerekir.

Bu noktada Hırvatistan ülkesine turistik vize, Schengen vizesi, aile ve akraba ziyareti vizesi, spor faaliyetleri vizesi, eğitim ve staj vizesi ya da konferans ve seminer vizesi gibi farklı vize tipleri ile gitmeniz mümkün olacaktır.

 Hırvatistan ülkesi ile aranızda ticari bir ilişki söz konusu ise Hırvatistan ticari vize alarak bu ülkede son derece kolay bir şekilde ticari faaliyet gerçekleştirme şansına da sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda Hırvatistan’da bir operasyon geçirecek olan kişilerin de Hırvatistan sağlık vizesi şeklinde bir vizeye sahip olması gerekiyor.

Yalnız bütün bu vize işlemleri için gerekli olan farklı evrakların da bir araya getirilmesi Hırvatistan vize politikası içerisinde oldukça önemli bir noktada yer alır. Bu sebepten dolayı da Hırvatistan vize türleri hakkında gerekli olan bütün bilgileri Randevu Vize üzerinden edinebilirsiniz.

 Hırvatistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

 Hırvatistan vizesi kaç günde çıkar konusu ile ilgili olarak yapmanız gereken işlemlerin hazırlık süreci tamamen size bağlı olarak gelişecek olan bir durumdur. Sonuç olarak 15-20 günlük bir hazırlık süreci sizin açınızdan geçerli olsa da konsolosluk işlemlerinin bir hafta içerisinde hallolacağını söyleyebiliriz.

 Hırvatistan Vize İşlem Ücretleri

 Hırvatistan vize işlem ücretleri için vize danışmanızdan gerekli olan bütün bilgileri alarak vize çeşidinize bağlı olarak bir ödeme yapmanız gerekecektir.