Kanada Vizesi

Kanada vizesi, Kanada ülkesine seyahat etmeyi planlayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu vizeyi almak zorundadırlar. Bordo pasaport [umuma mahsus], gri pasaport [hizmet], siyah pasaport [diplomatik] ve yeşil pasaport [hususi] pasaportları kanadaya yapılacak olan uzun ya da kısa fark etmeden yapacak olacağınız tüm seyahatlerde Kanada büyük elçiliğine vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Kanada vizesini değerlendirme ya da onay verme yetkisine sahip sadece bir adet dış temsilcilik bulunur.

Kanada vize başvurusunu Kanada Ankara büyük elçiliği değerlendirir. Tüm Kanada vatandaşlarının askerlik, eğlenme, pasaport, doğum, nüfus cüzdanı, ölüm işlemlerini de Kanada Ankara büyük elçiliği yürütmektedir. Ayrıca Türkiye Kanada ilişkileri ve göçmenlik işlemleri ile de yakından ilgilenir.

Kanada vize başvurusundan bulunmak isteyen bütün vatandaşlar seyahat amacına göre vize türünü seçmelidir. Bunun için büyük elçiliğe müracaat edilir. Ama büyük elçilik yapacak olduğunuz vize başvurularını doğrudan kabul etmemektedir. Kanada’nın vize başvurusunda bulunmak isteyen tüm vatandaşlar yetkili vize merkezlerine vize başvurusu yapabilmektedir.

Vize başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar Kanada Ankara büyük elçiliğinin istediği tüm evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamalıdır. Hazırlamış olacağınız bütün belgelerin birbiriyle uyumlu olması gerekir. Birbiriyle uyumlu olmayan belgeler vize reddine neden olabilir. Özellikle Kanada vize başvuru formu usulüne göre hazırlanmalı ve doldurulmalıdır. Yapacak olduğunuz Kanada vize başvurusu için vize merkezlerinde danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Kanada Vize Türleri

Vize başvuru işlem sırasında sizin için çok gerekli olacaktır. Kanada vize türleri seyahat amacına göre belirlenir. Seyahat amacına uygun olmayan Kanada vize başvuruları Kanada büyük elçiliği tarafından ret cevabı almaktadır. Kanada vize türleri aşağıdaki gibidir;

  • Kanada vatandaşlık vizesi
  • Kanada öğrenci vizesi
  • Kanada ticari vize
  • Kanada oturum izni vizesi
  • Kanada transit vize
  • Kanada aile ziyaret vizesi
  • Kanada arkadaş ziyaret vizesi
  • Kanada turistik vize

Kanada Vizesi Geçerlilik Süresi

Kanada vizesi geçerlilik süresi seyahat türünüze bağlıdır. Bundan dolayı seyahat türünüze göre kalma sürenize değişkenlik gösterir. Mesela Kanada ticari vize, Kanada arkadaş ziyareti vizesi, Kanada turistik vize ve Kanada aile ziyaret vizesi Kanada da 6 ay kalma süresi verir. Konaklaması 6 aydan fazla süren vatandaşların uzun süreli vize türüne başvurması gerekir.

Eğer Kanada da eğitim ya da ticaret için uzun süreli kalmak isteyen vatandaşlarımız var ise bu kişilerin çalışma izni veya oturma izni alması gerekmektedir. Yapacak olduğunuz Kanada vizesinin vize türüne göre belgelerde evrak değişikliği olabilir. Sürecin daha hızlı ilerlemesi için vize merkezlerinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Kanada Vizesi Değerlendirme Süresi

Kanada vizesi değerlendirme süresi başvuru yapan kişiler tarafından oldukça merak edilen bir husustur. Eğer vize başvuru tarihiniz resmî tatillere denk gelmezse vizeniz 10 ya da 12 iş günü içerisinde belli olmaktadır. Ancak bazı durumlarda Kanada vizesi başvurulma süreci uzayabilir. Ayrıca konsoloslukta oluşan yoğunluk sebebiyle de bu süreç biraz uzayabilir. Tüm bu sürecin daha kolay geçmesi için seyahat tarihinizden 35 ya da 40 gün önce Kanada vize başvurusunu yapmanız gerekmektedir. Vize sürecinizin daha hızlı gerçekleşmesi için de seyahatinizin aksamaması için uzman vize şirketleri ile irtibata geçmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Kanada Vize Ücreti

Kanada vize ücreti vize başvurusunda bulunduğunuz vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. Kanada büyük elçiliği tarafından belirlenen bu ücret gerekli kurumların hesabına yatırılmalıdır. Sonrasında ödeme dekontunu vize başvuru evrakları ile aynı dosyaya koymanız gerekmektedir. Bu evrakların hepsini Kanada konsolosluğuna sunmalısınız. Kanada vize bedeli Kanada konsolosluk harcı biyometrik fotoğraf ve vize beyanınızın sisteme geçirilmesi için gerekli olan sistem ücretidir. Ayrıca vize başvurusunda aracılık yapan vize şirketinin de hizmet bedeli olarak verilir.

Kanada vize ücreti için yatırdığınız para herhangi bir vize reddi gibi durumunda yatırmış olduğunuz para geri iade edilmemektedir. Zaman kaybetmemek ve vize için gerekli olan tüm süreci usulüne uygun tamamlamalısınız. Kanada büyük elçiliği evraklarınızda herhangi bir hata görürse vizenizi değerlendirmeyip vize reddine karar verir. Kanada büyük elçiliği tarafından vize red nedeniniz açıklandığında 2.defa başvuru yaparken bu nedenlere çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Vize red durumunda vize itiraz dilekçesi yazmak ve bu red kararına itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.

Kanada Vize Başvurusuna Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kanada vize başvurusuna dikkat edilmesi gereken hususlar aslında oldukça basittir. Kanada vize başvurusunda ilk öncelikle istenilen tüm evrakların usulüne göre hazırlanması gerekir. Hazırladığınız bütün evraklara şahsı olarak imza ve tarih atılmalıdır. Bunun ardından Kanada vize başvurusunda gerekli olan tüm evraklar büyük elçiliğe sunulmalıdır. Eğer büyük elçilikte ki görevli sizden ek evrak talebinde bulunursa istenilen evrağı zaman kaybetmeden teslim etmeniz gerekir.

Kanada vizesi evraklarına koyduğunuz pasaportunuzun geçerlilik tarihi en az seyahat bitiş tarihinin 6 ay daha ilerde olması gerekir. Sunmuş olduğunuz eski ve yıpranmış pasaportlar vize reddine sebep olmaktadır. Kanada vize başvuru formu için Kanada göçmenlik ve vatandaşlık resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapacak kişinin adına şahsi hesap açılması gerekir.

Online olarak doldurulan başvuru formundaki tüm bilgiler eksiksiz ve tutarlı olmalıdır. Kanada vize başvuru formu Fransızca ya da İngilizce dillerinde doldurulur. Kanada vize başvuru formunda yer alan bütün sorular tek tek cevaplandırmalıdır. Özellikle kimlik bilgileriniz evrak dosyasına koyduğunuz pasaporttakiyle aynı olması gerekir. Bu forma e posta adresinin yazılması zorunludur. Size sorulan bütün soruları cevaplandırdığınızda elektronik imza ile başvuru tarihinde doldurarak onaylamalısınız. Yapmış olduğunuz bu formda beyan ettiğiniz tüm bilgileriniz bir barkoda yansıtılmaktadır.

Kanada vize başvuru formunun çıktısını alırken barkoda yazılan tüm bilgilerinizi kontrol edip herhangi bir hata olmadığına emin olunuz. Teslim edeceğiniz biyometrik veri son 10 yıl içerisinde veri beyanında bulunmuş kişilerin bu işlemi tekrar yaptırması kesinlikle zorunlu değildir. Ancak bazı farklı durumlarda başvuru yapan kişiden tekrardan veri beyanında bulunması istenir. Bunun için yetkili vize merkezleri ile görüşüp sistemdeki bilgilerinizi sorgulatabilirsiniz. Yapacak olduğunuz biyometrik veri beyanı için gerekli olan randevuyu yetkili vize merkezleri ile iletişime geçerek bulabilirsiniz. Kanadaya girişiniz esnasında tüm belgelerinizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Yanınızda bulundurmadığınız takdirde sınır kapısında sorun yaşayabilirsiniz. Bunun yanında Kanada ya girdikten sonra almış olduğunuz Kanada vizesi pasaportunuzu yanınızdan ayırmamanız gerekmektedir. Kanadaya giriş sırasında kapıda bulunan görevli memur sizden neden ülkeye giriş yaptığınız adına evrak ya da belge isteyebilir. Seyahat süresi boyunca seyahat amacınızı belli eden tüm belgelerin yanınızda olması gerekmektedir. Aksi takdirde ülkeye giriş sırasında problem yaşayabilirsiniz.

Kanada Vize Randevusu Nasıl Alınır

Kanada vize randevu alma işlemi Kanada vize başvuru merkezinin sitesinde biyometri işlemi sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Bu kısımda karşınıza randevu almak için tıklayın yazısı çıkacaktır. Nereden müracaat edecekseniz o şehri seçmeniz gerekmektedir. Böylelikle randevu alma işleminiz başlamış olacaktır. Bu siteye kaydınızı oluşturmanız gerekmektedir. Ama daha önce kaydınız var ise tekrardan kayıt yapmanıza gerek yoktur. Online kayıtlar 30 gün içerisinde silinmektedir.