Letonya Vizesi

Letonya vizesi Letonya Cumhuriyetine seyahat etmek isteyen vatandaşların almak istedi vizedir. Schengen vizesi bulunmayan vatandaşlarımızın Letonya ülkesine gelmeden önce bulundukları ülkeden Letonya temsilciliklerinden vize almaları gerekir. Vize almak mecburidir sınır kapılarında herhangi bir vize verilmemektedir.  Almış olacağınız Letonya vizesi   Schengen vizesinin geçerli pasaport olması şarttır.

Letonya vize başvurularında kullanılan pasaportun dönüş tarihlerinden sonra 3 ay geçerliliği bulunmalıdır. Letonya turist başvurularında tümü Schengen ülkelerinde  geçerliliği  seyahat tarihleri  kapsamında  ( seyahat tarihlerinde  15 gün  daha fazla)  acil  tıbbi  müdahaleler  gerektirilen durumlarda  geçerliliği  olan Schengen  bölge  ülkesi için zorunlu  30.000 Euro    Sağlık  sigortası  dosyasına  eklenmelidir.  Başvuru sahibi seyahat planına Letonya’dan başlatmak şartıyla diğer Schengen ülkelerinde giriş yapabilirler.

Kişilerin kendi masrafları karşılaşabileceği banka hesap dökümleri ve son üç maaş   bodrosuna   da başvurulmaktadır. Letonya vize başvuru sahibi 18 yaşını doldurmadıysa yalnız veya   bir ebeveyni ile seyahat edecekse her iki ebeveyni notere gidip tasdikli muvafakatname alınmak zorundadır.

Letonya Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

Letonya konsoloslukları tarafından   istenmekte olan Letonya vizesi için gerekli belgeler çok önemlidir. Eksik olan ya da yanlış beyan bulunulan belgeler vize sürecinizin iptal olmasına sebep olabilir. Letonya vizesi için gerekli belge listesi aşağıdaki gibi örnek verilebiliriz;

Letonya Vize Başvuru Formu

Letonya konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan Letonya vize başvuru formu vatandaş tarafından şahsi olarak eksiksiz ve gerçeğe uygun bir şekilde form doldurulmuş olması gerekir.

Pasaport 

Letonya konsolosluğuna Schengen vize başvurusunda kullanılacak olan pasaportlar aşağıdaki   kriterlere uygun olmalıdır. Letonya Turist Vizesi başvurularında kullanılan pasaportun    en az iki sayfası boş olması gerekmektedir.

Pasaportların son on yıl içerisinde düzenlenmiş ve deforme olamamış olması zorundadır. Yıpranmış veya eski Pasaportlar başvurusu yapılıp vize alınmış olsa da ülkeye girişinin olmaya bilir. Pasaportlarınızın Letonya seyahatinizin bitiminden en az 3 geçerliliği olur.

2 adet Biyometrik fotoğraf 

Letonya konsolosluğu istediği   biyometrik fotoğrafın boyutu 35×45 dir. Biyometrik fotoğrafı en fazla 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.

Arkalı önlü nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi gerekmektedir. Letonya vize islerinde bulunan şahıs adını güncel tarihi   aile ve ikametgahı bulunduğu adres bilgilerini içerikli şekilde düzenlenmiş nüfus kayıt örneği orijinal belgeler beyan etmektedir. Ön ve arka yüz bilgilerini gösteren nüfus cüzdan fotokopisi gerekmektedir.

Kişinin maddi durumunu belgeleyen evraklar Letonya vize işlemlerinde bulunacak olan kişinin son 3 aylık maaş bodrolarını belgeleyen evraklar bulundurulmalıdır. Bu evraklar kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazır olması gerekir. Letonya vizesi işlemlerinde son 3 aylık aktif banka hesabına sahip olmanız gerekmektedir.

Vize başvurusunda aktif banka hesabınızın en az 5 bin TL bakiyesi olması gerekmektedir. Bu evraklar kaşe, banka imza sirküleri ve bankanın ıslak imzasıyla beraber hazırlanmış evraklar olması gerekir. Bunun yanı sıra vize başvurusu yapan kişinin şahsına ait üzerinde bulunan her türlü değerli eşya ve kredi kartı ekstreleri Letonya vize başvuru belgeleri arasında yer alması gerekmektedir.

Letonya vize başvurusu yapan kişinin çalıştığını gösteren belgeleri eksiksiz bir şekilde vize başvuru evrakları arasına koyulması gerekmektedir. Bu kişilerin SGK hizmet dökümü ve SGK işe giriş belgesinin de bu evraklar içerisinde olması gerekmektedir. Letonya vize başvurusunda bulunacak olan kişinin bağlı olduğu kurumdan alınacak antetli kâğıt kurum tarafından ıslak imza ve kaşe yapılmalıdır. Ayrıca resim ve izin belgesi olması gerekir.

Letonya vizesini almak için seyahat amacını içeren belgenin bu evraklar arasına konulması gerekmektedir. Nerede konaklayacağınız ya da gidiş dönüş uçak bileti gibi kesinlik içeren belgeleri dosyanızda bulundurmanız gerekir. Ayrıca burada bulunmanız ve kalma süreniz bu belgelere göre ücretlendirilir. Eğer sağlık için gidecekseniz orijinal heyet raporu gerekir.

Letonya Vize Ücreti

Letonya vize ücreti seyahat etmek istediğiniz amaca göre değişiklik göstermektedir. Letonya vizesi başvurusunda herhangi bir olumsuzluk ya da red cevabında ücretiniz geri iade edilmemektedir. Eğer başvuru süreciniz baştan başlarsa ücretinizi tekrardan yatırmanız gerekmektedir. Letonya vize ücretleri örnekleri aşağıdaki gibidir;

 • Letonya kültürel vize ücreti =110 euro
 • 0 6 yaş arası Letonya vize ücreti =25 euro
 • Letonya ziyaret vize ücreti =110 euro
 • Letonya turistik vize ücreti=110 euro
 • Letonya aile ziyaret vize ücreti=110 euro
 • 6 12 yaş arası Letonya vize ücreti=65 euro
 • Letonya ticari vize ücreti=110 euro
 • Letonya arkadaş vize ücreti=110 euro
 • Letonya vize danışmanlık ücreti=100 euro
 • Letonya vizesi başvuru dosyası hazırlanma hizmeti=100 euro
 • Letonya seyahat sağlık sigortası hizmeti ücreti=20 euro
 • Letonya vize kapınızda hizmet ücreti=100 euro
 • Letonya vize – Letonya pasaport kurye hizmet ücreti=100 dolar
 • Letonya vizesi için İngilizce motivasyon mektup ücreti=300 dolar
 • Letonya vize – Letonya pasaport kargo hizmet ücreti=30 dolar
 • Letonya vize başvuru formu doldurma ücreti=30 dolar
 • Letonya vizesi için İngilizce dilekçe=300 TL
 • Letonya vize süreci ve evraklarınızın hazırlanması için hizmet bedeli ücreti=100 euro

Letonya Vize Başvuru Reddi

Letonya vize başvuru reddi evraklarınızın eksik olması ya da yanlış beyan olması durumunda vizeniz iptal edilecektir. Vizeniz red cevabı aldıktan sonra vize itiraz dilekçesi hazırlayarak itiraz edebilirsiniz. Vize reddi olmaması için bunun için yetki verilmiş danışmanlardan yardım alarak bu süreci daha kolay atlatabilirsiniz. Böylelikle seyahat tarihiniz planladığınız tarihte olur.

Sizde zorlanmadan ziyaretinizin tadını çıkarabilirsiniz. İptal olan Letonya vize başvurunuz ödediğiniz ücreti geri iade etmeyecektir. Eğer daha önce bir Schengen ülkesinden sınır dışı edildiyseniz Letonya vize başvuru süreciniz iptal edilecektir.

Letonya Vize Türleri

Letonya vize türleri vize başvurusu yaparken çok önemli bir rol oynar. Vize türü sizin ne kadar ücret ödeyeceğinizi de belirler. Letonya vize başvurusu yaparken vize türünüz hakkında doğru beyanda bulunmanız çok önemlidir. Yanlış beyanda bulunduğunuz vize türlerinde başvurunuz iptal edilecektir. Tüm başvuru süreciniz en baştan başlayacaktır. Letonya vize türleri aşağıdaki gibidir;

 • Letonya turistik vize türü
 • Letonya arkadaş ziyaret vizesi türü
 • Letonya ticari vize türü
 • Letonya aile ziyaret vizesi türü
 • Letonya kültürel vize türü
 • Letonya sportif faaliyet için verilen vize türü
 • Letonya konferans vize türü
 • Letonya uzun süreli öğrenci vize türü
 • Letonya vatandaşı eşleri için verilen vize türü
 • Letonya kısa süreli öğrenci vize türü

Letonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır

Letonya vize başvurusu nasıl yapılır ya da nereden yapılır sorusu oldukça merak edilen sorular arasında yer alır. Öncelikle vize türünüzü belirleyerek başlamalısınız bu duruma. Daha sonradan vize türünüz için gerekli evrakları öğrenip ona göre tüm evrakları toplayıp harç ücretinizi ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca Letonya vizesi için başvuru formunuzu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Başvuru tarihinizi her türlü olumsuzluğa karşı seyahat tarihinden en az 1 ay öncesinden başlatmanız gerekmektedir.

 

Vize sürecinizin daha sağlıklı ve olumlu geçmesi için ve seyahat edeceğiniz ülkeye gitmek istediğiniz tarihin ertelenmemesi için randevu vize sitemizden yardım almanız sizin için daha iyi olacaktır. Litvanya vize evrakları hazırlanırken bütün hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.