Litvanya Vizesi

blank

Litvanya vizesi Litvanya cumhuriyetine seyahat etmek isteyen tüm vatandaşların alması gereken vizedir. Bordo pasaport [umuma mahsus] bu pasaporta sahip vatandaşlar ülkeye girebilmek için Litvanya Vizesi alması gerekmektedir. Litvanya Cumhuriyeti diğer birçok ülke gibi Schengen bölgesine üye ülkeler arasında yer alır. Bunun için Litvanya ülkesine seyahat edecek olan tüm vatandaşlar bordo pasaporta sahip kişiler pasaportlarında geçerli Schengen vizesi yok ise kısa süreli vize için Litvanya Schengen vizesine başvurmaları gerekir.

Kısa süreli aldığınız Litvanya vizesi 90 gündür. Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eğer hususi ya da diplomatik pasaporta sahip ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahat planları için Litvanya vize başvurusunda bulunma mecburiyetine bağlı değildir.

Litvanya cumhuriyetine seyahat planı olan tüm vatandaşlar kısa süreli yani 90 günü aşmayan seyahatlerde vize başvurularını Litvanya büyük elçiliği ya da Litvanya konsolosluğu tarafından yetki verilmiş vize başvuru merkezleri ile seyahat ya da turizm acentelerine vize başvurusunda bulunurlar. Litvanya vizesi ile ilgili bütün kararlar Litvanya Ankara büyük elçiliği tarafından verilmektedir.

Eğer yapacak olduğunuz vize başvurusu uzun süreli ise vize işlemleri için Litvanya büyük elçiliğine ya da Litvanya konsolosluğuna başvuru yapmanız gerekmektedir.

Litvanya Schengen sahibi vatandaşlar seyahatlerini Litvanya’dan başlatmak şartıyla Litvanya Schengen vizesi ile diğer Schengen ülkelerine de seyahat etme şansında bulunurlar. Schengen üyesi Litvanya ülkesinde en fazla 90 gün kalabilir. Ancak Schengen vizesini ilk defa başvuracak kişilerin istisnai durumlar dışında 1 hafta daha bu süre uzatılır. Eğer Litvanya Schengen vizesini uzun süreli almak istiyorsanız ticari faaliyet gibi şartlar sunarak vizenizi normalden daha uzun süreye uzatabilirsiniz.

Litvanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır

Litvanya cumhuriyetine seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurusu için Litvanya büyük elçiliğine ya da Litvanya konsolosluğuna başvuru yapmaları gerekir. Ancak istisnai durumlar dışında Litvanya büyük elçiliği ya da Litvanya konsolosluğu vize başvurularını bire bir kabul etmemektedir.

Bunun için kısa süreli alınmak isteyen vizeler için tüm müracaatlar Litvanya büyük elçiliği ya da Litvanya konsolosluğu tarafından vize danışman merkezleri, yetki verilmiş kurumlar ya da seyahat turizm acentelerine başvuru yapmaları gerekir.

Litvanya ülkesini uzun süreli kalmak için seyahat edecek olan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eğer Litvanya da 90 günden daha fazla kalacak ise bunun için uzun süreli vize başvurusu yapmaları gerekir. Uzun süreli vize başvuruları için Litvanya büyük elçiliği ya da Litvanya konsolosluğuna doğrudan başvuru yapmaları gerekir. Ancak bu bilgi vize başvurusu öncesinde konsolosluk aranarak doğruluğu teyit edilmelidir.

Litvanya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Litvanya vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gereken hususlar vize sürecinizin daha olumlu geçmesi için çok önemlidir. Litvanya vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaporta vizenizin işlenebilmesi için en az 2 adet boş sayfa bulunması gerekir. Aksi takdirde Litvanya vize için müracaat eden bütün vatandaşlar pasaportlarını yenilemelidir. Vize başvurusu yaparken resmî tatiller vize işlemlerinin uzamasına ve seyahat planlarınızın iptal olmasına neden olur.

Vize başvuru yaparken resmî tatillerinin vize başvurunuza denk gelmemesi için dikkat etmeniz gerekir. 18 yaşından küçük olan tüm bireyler vize başvurularını ebeveynlerinin yasal iznini beyan eden noter tasdikli belgeyle yapmaları gerekmektedir.

Litvanya vize başvuru ile ilgili herhangi bir durumda başvuru sahibi şahsi olarak Litvanya konsolosluğu tarafından Litvanya konsolosluğu vize işlemlerinde kullanmış olacağınız pasaport 10 yıldan eski olmaması gerekir. Litvanya vize işlemleri için alınan pasaport Litvanya seyahatinin bitmesinden 6 ay sonrasına kadar geçerliliğini sürdürür.

Litvanya Vize Ücretleri

Litvanya vize ücretleri alacağınız vizenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu ücretin içinde Litvanya konsolosluk harç ücreti ve vize başvuru merkezlerinin de ücretlerini içerir. Vize başvurunuz herhangi bir durumda iptal edilirse ödemiş olduğunuz Litvanya vize ücreti geri iade edilmeyecektir. Litvanya vize ücretleri aşağıdaki gibidir;

 • Litvanya turistik vize ücreti = 110 euro
 • Litvanya kültürel vize ücreti= 110 euro
 • Litvanya ziyaret vizesi ücreti=110 euro
 • Litvanya ticari vize ücreti= 110 euro
 • Litvanya 6 12 yaş arası vize ücreti =65 euro
 • Litvanya 0 6 yaş arası vize ücreti =25 euro
 • Litvanya vizesi danışmanlık ücreti =100 euro
 • Litvanya vize kapıda hizmet ücreti = 100 euro
 • Litvanya vizesi için seyahat sağlık sigortası hizmeti ücreti = 20 euro
 • Litvanya vizesi pasaport kurye hizmeti ücreti =100 euro
 • Litvanya vizesi için gerekli olan İngilizce motivasyon mektubu ücreti =300 euro

Litvanya Vize Türleri

Litvanya vize türleri 2 tipe ayrılır. Bunlar kısa süreli ve uzun sürelidir. Vize türleriniz vize başvurusu için çok önemlidir. Hem vize ücreti için hem de orada kalacağınız gün sayısının belirlenmesi için vize türünüzü başvuru formunda belgelemeniz gerekmektedir. Bazı vize türleri aşağıdaki gibidir;

 • Litvanya şoför vizesi (c tipi Schengen vize)
 • Litvanya ticari vizesi (c tipi Schengen vize)
 • Litvanya turistik vizesi (c tipi Schengen vize)
 • Litvanya kısa süreli eğitim vizesi (c tipi Schengen vize)
 • Litvanya aile ziyaret vizesi (c tipi Schengen vize)
 • Litvanya uzun süreli eğitim vizesi (c tipi Schengen vize)
 • Litvanya arkadaş ziyaret vizesi (c tipi Schengen vize)
 • Litvanya aile birleşim vizesi (d tipi uzun süreli vize)
 • Litvanya çalışma vizesi (d tipi uzun süreli vize)
 • Litvanya öğrenci vizesi (d tipi uzun süreli vize)
 • Litvanya denizci vizesi (d tipi uzun süreli vize)

Litvanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Litvanya vizesi için gerekli evraklar yapacak olacağınız vize başvurusu için çok önemlidir. Litvanya vizesi başvurusu sürecinde evrak eksikliği olduğu zaman vize başvurunuz iptal olacaktır. Ve tüm süreç başa dönecektir. Bunun olmaması için vize danışmanlık merkezlerinden yardım alabilirsiniz. Vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir;

 • 2 adet biyometrik fotoğraf: bu fotoğrafın 6 ay içinde çekilmiş olması gerekir. Fotoğrafta yüzünüzün tam olarak görünmesi gerekir. Fotoğraf ölçülerinin 35×45 olması gerekir.
 • Pasaport: Litvanya vizesi için başvuru dosyanıza koyacak olduğunuz pasaportun son 10 yıl içinde düzenlenmiş olması gerekir. Bu pasaportta en az karşılıklı 2 sayfanın boş olması gerekir.
 • Konaklama rezervasyonu: şahsi olarak ismi düzenlenmiş Litvanya da kalış süresini belirleyen otel rezervasyon belgesi
 • Ulaşım rezervasyonu: şahsi olarak vize sahibinin ismine düzenlenmiş gidiş ve dönüş tarihlerini gösteren ulaşım aracı rezervasyonu kanıtlayacak olan belgeler
 • Kimlik fotokopisi: kimliğinizin arkalı önlü olarak fotokopisinin olması gerekmektedir.
 • Banka hesap özeti: Litvanya vize başvurusu yapan vatandaşın son 3 aylık maaş ve hesap hareketliliğini gösteren belge en az 25 bin TL bakiyesi bulunan kaşeli ve ıslak imzalı banka hesabı
 • Muvafakatname: vize başvurusu yapan kişi eşit değil ise bir ebeveyn tarafından noter tasdikli muvafakatname belgesi gerekmektedir.

Vize sürecinizin daha sağlıklı ve olumlu geçmesi için ve seyahat edeceğiniz ülkeye gitmek istediğiniz tarihin ertelenmemesi için randevu vize sitemizden yardım almanız sizin için daha iyi olacaktır. Litvanya vize evrakları hazırlanırken bütün hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.