Macaristan Vizesi

blank

 Macaristan vizesi almak isteyen kişiler direkt olarak konsolosluk binasına müracaat edememektedir. Macaristan vizesi almak isteyen kişiler Macaristan Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezleri aracılığı ile vize başvurusunda bulunabilir.

Vize başvuru merkezleri konsolosluklar tarafından belirlenmiş olan firmalar olması sebebiyle güvenilir olan kurumlardır. Macaristan ülkesiyle alakalı gerek ülkemizden gerekse tüm dünya üzerinden vize talebi bulunmaktadır. Burada vize alınacak ülkeden alınan bir izin belgesi olduğunu bilmek gerekmektedir. Aynı zamanda vize alınan ülkeyi siyasi olarak da tanıdığımızın bir göstergesidir.

 Macaristan ülkesi ile alakalı olarak vize çıkaracak olan kişinin iyi bir vize başvuru merkeziyle anlaşması oldukça önemli bir konudur. Çünkü tüm sürece hakim olan ve süreci yürütecek olan vize başvuru merkezi olmaktadır.

Bu anlamda işinde iyi ve yıllardır bu işi yapan bir firma ile çalışmak kişinin vize işlemleri için olumlu olmasını sağlayacaktır. Vize başvuru merkezleri burada aracı olan kurumlardır. Vize başvurusuyla alakalı olarak onayı verip vermemek ise konsolosluğun kendi kararıdır.

 Vize başvuru merkezinin içinde iyi olması ve süreci iyi yönetmesi vize için olumlu olacaktır. Bu anlamda birçok vize başvuru merkezi bulunmaktadır.

Vize başvuru merkezleri arasında kişi karar vermede kararsızlık yaşaması durumunda ise daha öncesinde bu firma ile çalışmış vize çıkarmış olan kişilerin yorumlarına bakması gerekmektedir. Vize başvuru merkezinin seçiminde aynı zamanda internet üzerinden yapılan yorumları da inceleyebilirsiniz.

 Vize başvuru merkezlerinden biri olan randevu vize firması süreci sizin için en başından en sonuna kadar titizlik içerisinde yürütecektir. Sadece Macaristan’ın ülkesiyle alakalı değil birçok ülkeyle alakalı olarak vize işlemlerini titizlik içerisinde yürütmektedir.

Süreç ile alakalı olarak gerekli bütün bilgilendirmeleri size detaylı bir şekilde yapacaktır. Vize başvuru merkezi süre içerisinde yapılması gereken her adım ile alakalı olarak size detaylı bilgi verecektir.

 Macaristan Vize Randevusu

 Macaristan vize randevusu için kişinin öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermesi gerekmektedir vize başvuru merkezine karar verdikten sonra kişi internet sitesinden online işlemler kanal aracılığıyla randevu alabilir. Online kanallar aracılığıyla giriş yaptıktan sonra öncelikli olarak kişinin karşısına Macaristan vize başvuru formu çıkacaktır.

 Macaristan vize başvuru formu bu ülkeye kişinin seyahat etme gerekçesi ve kişisel bilgilerini alan bir formdur. Bu formun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir . bu formda beyan edilen bilgilere göre kişinin bu ülkeye seyahat etmesi için herhangi bir yasal engelin olup olmadığına bakılacaktır.

Aynı zamanda ise Kişinin hangi vize türü çıkarılacağı hangi vize ücretini ödeyeceği ve istenilen belgelerde bu formda beyan edilen bilgilere göre belirlenecektir. Bu anlamda bakıldığı zaman bu formun doldurulmasında çok titiz davranılması gerekmektedir.

 Macaristan vize başvuru formu doldurulduktan sonra kişi kendisi için uygun gün ve saatte randevu oluşturabilir. Bu süreçten sonra vize başvuru merkezi gerekli olan evraklar ile alakalı olarak kişiye posta yoluyla ulaşacaktır. Seyahat edecek olan kişinin randevu günü ve saatine bu evraklar ile hazır gelmesi sürecin daha hızlı ilerlemesi adına oldukça önemli olacaktır.

Macaristan vize başvuru evrakları daha önce bu ülkeye seyahat etmiş olan kişiler tarafından posta yolu ile de ulaştırılabilir. Ama daha öncesinde bu ülke için seyahat etmemiş olan kişilerin bu evrakları elden teslim etmesi gerekmektedir. Burada önemli olan konu kişinin sistem üzerinde biometrik verisinin olup olmadığı ile alakalıdır.

 Macaristan Vize Ücretleri

 Macaristan vize ücretlerini etki eden birden fazla etmem bulunduğu için kişi vize harç ücretini ödemeden önce vize başvuru merkezi ile görüşmesi gerekmektedir. Vize başvuru merkezlerinin kendilerine ait bir sistemleri bulunmaktadır. Vize başvuru formunda beyan edilen bilgiler buraya giriş yapılarak kişinin ödemesi gereken tutar belli olacaktır.

Bu yüzden öncelikli olarak kişinin vize harç ücretine ödemeden vize başvuru merkeziyle iletişime geçmesi gerekmektedir. Vize başvuru ücretlerini etki eden etmenler

 • Kişinin sahip olduğu vize türü bu noktada çok önemlidir. Kişi bir öğrenci vizesine sahipse farklı bir vize harç ücreti bir turistik vizeye sahipse de farklı bir vize harç ücreti ödeyecektir.
 • Kişi Macaristan ülkesine kısa süreli mi yoksa uzun süreli bir seyahat şeklinde mi seyahat planladığı da vize harç ücretinin farklı ulaştırmaktadır.
 • Seyahat edecek olan kişi Macaristan ülkesine tek bir giriş çıkış işlemi yoksa birden fazla giriş çıkış işlemi yapacağı da vize harç ücretini değiştirmektedir.
 • Seyahat edecek olan kişinin 18 yaşın altında ve üstünde olma durumu da vize harç ücretini etkileyen diğer etmenler arasında sayılmaktadır.

TC Vatandaşları Macaristan Vizesinden Muaf Mıdır?

 TC vatandaşları Macaristan vizesinden muaf değildir ülkemizde genel anlamıyla bir muafiyet bu ülke için geçerli değildir. Ama belli istisna durumlar söz konusudur. Bu durumlara bakacak olursak öncelikli olarak Kişi yurt dışına çıkmak için pasaport çıkarmak durumundadır. Pasaport ülkemizdeki şimdi yurt dışına çıkması için herhangi bir yasal engelin olmadığını göstermektedir. Pasaport ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılmaktadır. Ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılan bu belge Kişilerin statülerine uygun olarak çıkarılmaktadır.

 Ülkemizde çıkarılan 4 farklı pasaport bulunmaktadır. Bu pasaportlar arasında kısa süreli seyahat gerçekleştirmek isteyenler için belli istisna durumlar söz konusudur. Siyah yeşil ve gri renkli pasaport sahipleri eğer ki yurt dışına kısa süreli bir seyahat gerçekleştirecek ise vize çıkarmasına gerek bulunmamaktadır.

Kişi her ne kadar bu pasaporta sahip olsa bile uzun süreli bir seyahat gerçekleştirecek ise bu kişilerin vize çıkarması gerekmektedir. Ülkemizde son olarak çıkarılan pasaport türü ise bordo renkli pasaporttur. Kısa süreli ya da uzun süreli seyahatleri için her ikisi için de vize çıkarmaları gerekmektedir.

 Macaristan Vize Başvuru Evrakları

 Macaristan vize başvuru evraklarıyla alakalı olarak kişinin vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Macaristan Konsolosluğu tarafından istenilen bu belgeler vize başvuru merkezleri aracılığıyla toplanmaktadır. Macaristan ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerden istenen vize başvuru evrakların

 • Pasaport ilk olarak temin edilmesi gereken evraktır. Ülkemizin nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılmaktadır. Resmi bir evrak olmasından kaynaklı olarak yırtık ve eksik sayfasının olmaması gerekmektedir. Son iki sayfasının boş olması gerekmektedir.
 • Macaristan vize başvuru formunun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş güncel biometrik fotoğraf
 • Seyahat edecek olan kişinin vize harç ücretini yatırması ve başvuru evrakları arasına eklemesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortasının yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Vize başvuru merkezinin komisyon ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Seyahat edecek olan kişinin bu ülkeyi gerçekleştireceği seyahatin mali olarak karşılayabildiği göstermesi gerekmektedir. Burada genellikle kişiden teminat göstermesi istenmektedir.
 • Seyahat edilecek Olan kişinin aktif olarak kullanmış olduğu banka hesabına son 3 aylık dökümünün alınması gerekmektedir. Burada bu evrak ilgili bankadan imzalı ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.
 • Seyahat edecek olan kişinin bu kadın nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden alınabileceği gibi e devlet üzerinden de alınabilecektir. E devlet üzerinden alınan çıktıları da barkod olması gerekmektedir.