Norveç Vizesi

 Norveç vizesi çıkarmak isteyen kişiler direkt olarak konsolosluk binasına müracaat etme hakkı bulunmamaktadır. Burada konsolosluklar tarafından belirlenen birkaç yöntem ile vize başvurusunda bulunabilir. Vize başvuru merkezleri vize çıkarmak için tek yetkili olan kurumlardır konsolosluklar tarafından direk belirlenmiş oldukları için güven noktasında hiçbir problem yaşamanızı da gerek bulunmamaktadır. Norveç vizesi çıkarmak isteyen kişiler iyi bir vize başvuru merkezi ile anlaşarak süreci çok sağlıklı bir şekilde yürütebilir.

 Norveç vize başvuru merkezleri direkt olarak konsolosluğun tarafından belirlenmiş olan firmalardır. Aynı zamanda bu firmalar ile alakalı olarak gerekli bilgilere konsolosluk web sitesinden de ulaşabilirsiniz. Norveç vizesi ile alakalı olarak birçok kişi ülkemizden bu ülkeye farklı sebepleriyle seyahat etmektedir noktam burada kişinin bu ülkeden yetkili birimlerinden alınan bir izin belgesi anlamı taşımaktadır. Aynı zamanda da siyasi olarak bu ülkeyi tanımış olduğumuzun bir göstergesidir.

 Norveç vize başvuru merkezleri başvuru sürecinde sadece aracı olan kurumlardır. Burada karar verecek asıl olan kurum konsolosun kendisidir. Konsolosluk vize başvurusunu oynayabileceği gibi aynı zamanda reddetme hakkına da sahiptir. Konsolosluk merkezi vize başvurusunu reddettiği zaman kararını gerekçeli olarak açıklaması gerekmektedir.

Çünkü seyahat edecek olan kişi bu gerekçeyi ortadan kaldırarak tekrardan vize başvurusunda bulunabilir. Ret edilen başvuruların sahiplerinin yasal olarak da sebebi bilme hakkı bulunmaktadır.

 Vize başvuru merkezlerinden biri olan randevu vizesi firması süreci sizin için en başından en sonuna kadar Titizlik içerisinde takip edecektir. Sadece Norveç ülkesiyle alakalı değil aynı zamanda bir bütün seyahat edilebilecek ülkeler ile alakalı olarak vize sürecini yürütmektedir. Vize başvuru merkezleri sadece aracı olan kurumlar olduğunun bilinmesi önemlidir. Ama sürecin titizlik içerisinde yürütülmesi Vizenin olumlu sonuçlanmasına Ve hızlı olarak sonuçlanmasına fayda sağlamaktadır.

 Norveç Vize Randevusu

 Norveç vize randevusu için öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermek gerekmektedir. Vize başvuru merkezleri sayfasından sadece vize randevusu alabilirsiniz. Vize başvuru merkezinin sayfasına girdikten sonra sol üst köşeden online işlemler kanalı aracılığıyla vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu bölüme girdikten sonra karşınıza öncelikli olarak çıkacak olan form vize başvuru formu olacaktır. Bu formun eksiksiz ve tam olarak doldurulması çok önemlidir.

 Vize başvuru formu kişinin bu ülkeye seyahat gerekçesiyle birlikte aynı zamanda kişisel bilgilerini de doldurulması gereken bir formdur. Bu formda beyan edilen bilgilere göre güçlü bu ülkeye seyahat etmesi için herhangi bir yasal engelin olup olmadığına bakılacaktır. Aynı zamanda kişinin Türü ve ödemesi gereken vize ücreti de belirlenecektir.

 Norveç vize başvuru formu doldurulduktan sonra kişi kendisi için uygun gün ve saatte randevu oluşturabilir. Norveç vize randevusu için kişinin Karar verme süreci çok önemlidir. Vize başvuru merkezi gerekli olan evrakları ile alakalı bilgilendirme yapacaktır. Seyahat edecek olan kişinin randevu günü ve saatine kadar bu evrakları hazır etmesi sürecin daha hızlı ilerlemesi adına oldukça önemlidir.

Daha öncesinde Norveç ülkesi için vize çıkarmış olan bir kişi evraklarını posta yoluyla ulaştırabilir. Ama daha öncesinde kişi vize çıkarmamış ise bu ülkeden farklı bir ülkeden çıkarmış olsa dahi evraklarını elden teslim etmesi gerekmekte bir noktam burada önemli olan konu sistem üzerinde kişinin biometrik verisinin olup olmadığı ile alakalıdır. Biometrik veri kişinin parmak iziyle alakalıdır.

 Norveç Vize Ücretleri

 Norveç vize ücretlerini etkileyen birden fazla etmen bulunmaktadır. Buradaki en önemli etmenlerden bir tanesi kişinin sahip olduğu vize türünden kaynaklanmaktadır. Kişi sahip olduğu vize türüne göre farklı evraklar ve ücretler ödemektedir. Kişi eğer ki bir öğrenci ise farklı bir vize harç ücreti eğer ki bir turistik amaçlı gezi düzenliyor olsa farklı bir vize harç ücreti ödeyecektir.

 Norveç vize ücretini etki eden diğer bir etmen ise seyahat edecek olan kişinin bu ülkede ne kadar süreyle kalacağı olacaktır. 90 güne kadar olan seyahatler kısa süreli seyahat kapsamında değerlendirilmekte ve bu şekilde ödemesi yapılmaktadır. 90 Güner şans seyahatleri ise uzun süreli seyahat kapsamında değerlendirmektedir ve bu şekilde ödemesi yapılmaktadır.

 Norveç vize ücretlerini etkileyen diğer bir etmen ise bu ülkeye tek giriş çıkış işlemi mi yoksa birden fazla giriş çıkış işlemi yapılacağıyla alakalıdır. Burada kişi tek giriş çıkış işleminde farklı bir vize harç ücreti çoklu giriş çıkış işlemlerinde farklı bir vize harç ücreti ödeyecektir. Son olarak da vize harç ücretini etki eden etmenler arasında kişinin 18 yaşın altında ve üstünde olma durumu da görünmektedir.

TC Vatandaşları Norveç Vizesinden Muaf Mıdır?

 TC vatandaşları Norveç vizesinden muaf değildir. Ülkemizde genel bir muafiyet durumu sadece komşu ülkeler ile olmaktadır. Bu da 24 saatliğine gerçekleşen geziler için olmaktadır. Bunun dışında ülkemizden yurt dışına çıkmak isteyen her kişinin vize çıkarması gerekmektedir. Ülkemizde yurt dışına çıkmak isteyen kişilerin ilk öncelikli olarak çıkarması gereken belge pasaport belgesi de. Pasaport ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından temin edilmektedir.

 Pasaport ülkemizde kişilerin statülerine uygun olarak 4 farklı şekilde verilmektedir. Siyah yeşil ve gri renkli pasaport sahipleri eğer ki kısa süreli bir seyahat gerçekleştirecek ise bu kişilerin vize çıkarmasına gerek bulunmamaktadır.

Ama kişiler bu pasaporta sahip olsa bile uzun süreli bir seyahat gerçekleştirecek ise vize çıkarması gerekmektedir. Ülkemizde son olarak çıkartılan pasaport turizme bordo renkli pasaporttur. Bordo renkli pasaporta sahip olan kişiler kısa süreli ya da uzun süreli seyahat fark etmeksizin vize çıkarmak zorundadır.

 Norveç Vize Başvuru Evrakları

Norveç vize başvuru evrakları kişinin vize türüne göre ve seyahat süresine göre değişkenlik göstermektedir. Norveç vize başvuru evrakları

  • Pasaport için ülke dışına çıkması için çıkarması gereken ilk evrak olarak karşımıza çıkmaktadır. Son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Aynı zamanda son 2 ayda devam eden vize süresi bulunması gerekmektedir. Pasaport resmi bir evrak olmasından kaynaklı olarak yırtık ve eksik sayfasının olmaması gerekmektedir.
  • Norveç vize başvuru formunun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.
  • Seyahat edecek olan kişilerin vize harç ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasında eklemesi gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortasının yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Vize başvuru merkezini komisyon ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasında eklenmesi gerekmektedir.
  • Seyahat edilecek olan kişinin bu ülkeye gerçekleştireceği seyahati mali olarak karşılayabildiği göstermesi gerekmektedir bu durum genellikle kişinin teminat göstermesiyle mümkün olmaktadır.
  • Seyahat edecek olan kişinin aktif olarak kullandığı banka hesabının son 3 aylık dökümüne ihtiyaç bulunmaktadır. Bu döküm ilgili banka tarafından imzalı ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneğini temin edilmesi gerekmektedir. Nüfus müdürlüklerinden temin edilebileceği gibi aynı zamanda edevlet üzerinden de çıktı olarak alınabilir. Çıktı olarak alınacak belgelerde barkod olması gerekmektedir.
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş güncel biyometrik fotoğraf olması gerekmektedir.
  • Seyahat edecek olan kişi bir öğrenci ise öğrenci belgesi gerekmektedir ve sponsor mektubunun eklenmesi gerekmektedir.