Polonya Vizesi

blank

 Polonya vizesi için konsolosluk merkezlerine başvuruda bulunulmaktadır. Polonya vizesi için başvuru yapılacak olan yerler başvuru merkezleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu başvuru merkezleri konsolosluklar tarafından belirlenen merkezler olması sebebiyle güvenilir olan kurumlardır. Başvuru merkezleri ile alakalı olarak başvuru merkezlerinin isimlerini ve iletişim bilgilerine konsolosluk web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Polonya ülkesinde ülkemizden çok farklı sayıda çok fazla neden ile seyahat düzenlenmektedir. Bu durumdan kaynaklı olarak Türleri karşımıza çıkmaktadır.

 Polonya ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin iyi bir vize başvuru merkeziyle anlaşması oldukça önemli bir konudur. Vize başvuru merkezleri süreçlerin daha hızlı ilerlemesi ve olumlu olması adına fayda sağlamaktadır. Bu sebepten kaynaklı olarak iyi bir vize başvuru merkezi sayesinde vizeniz olumlu olarak sonuçlanacaktır. Vize başvuru merkezleri burada aracı olan kurumlardır.

Vizenin onaylanması ve ya da reddedilmesi ise konsolosluğun kendisiyle alakalı olan bir durumdur. Konsolosluk vize başvurusu oynayabileceği gibi aynı zamanda reddetme hakkına da sahiptir. Sadece ret konusu söz konusu olur ise gerekçe belirtmek zorundadır.

 Polonya ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvuru merkezini seçerken dikkatli olması gereken konular bulunmaktadır. Burada olan en önemli konulardan bir tanesi işinde tecrübeli olan bir firma ile anlaşılması olacaktır. Çünkü sürecin kısa bir sürede tamamlanması vize başvuru merkezinin çalışmasının iyi olmasına bağlıdır. Bu anlamda vize başvuru merkezlerinden biri olan randevu vize firması ile anlaşabilirsiniz.

 Vize başvuru merkezlerine sayıca çok fazla olması sebebiyle seyahat edecek olan kişi karar verme noktasında problem yaşayabilmektedir. Böyle bir problem yaşandığı durumda ise seyahat edecek olan kişi daha öncesinde bu vize başvuru merkezi ile anlaşmış olan kişilerin memnuniyet durumuna bakarak karar verebilir.

Aynı zamanda vize başvuru merkeziyle alakalı olarak yapılan yorumları da inceleyebilir. Randevu vize firması sadece Polonya ülkesi için değil birçok ülke için vize süreçlerini fizik içerisinde takip etmektedir. Ama seyahat edecek olan kişinin bu süreçte sadece bu kurumların aracı olarak olduğunu süreci yürüttüğünü bilmesi gerekmektedir. Nihai kararı verecek olan konsolosluğun kendisidir.

 Polonya Vize Randevusu

 Polonya’da vize randevusu için seyahat edecek olan kişinin öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermesi gerekmektedir. Vize başvuru merkezine karar verdikten sonra Internet Sitesine girerek randevu oluşturabilirsiniz. İnternet sitesine girince sol üst köşede olan online işlemler kanalı aracılığı ile işlem yapabilirsiniz. Bu bölüme girdiğinizde karşınıza öncelikli olarak Polonya vize başvuru formu çıkacaktır. Bu formun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.

 Polonya vize başvuru formu bu ülkeye seyahat etme gerekçeniz ile birlikte aynı zamanda Kişisel bilgilerinizin alındığı form olacaktır bu formda beyan ettiğiniz bilgilere göre bu ülke için seyahat etmenize engel bir durumun olup olmadığı kontrol edilecektir. Aynı zamanda size uygun olan vize türü ödemeniz gereken ücret ve başvuru evrakları da belirlenecektir. Bu sebepten kaynaklı olarak bu formu doldururken dikkatli olmakta fayda olacaktır.

 Polonya ülkesi için vize başvuru formu doldurulduktan sonra aynı zamanda kişi kendisi için uygun olan gün ve saatte randevu oluşturabilir. Randevu oluşturulduktan sonra vize başvuru merkezi size gerekli olan evrakları mail olarak atacaktır. Randevu günü ve saatine kadar bu evrakları hazır etmeniz sürecin daha hızlı ilerlemesi adına fayda sağlayacaktır. Daha öncesinde Polonya ülkesi için vize çıkarmış olan kişilerin istenilen evrakları posta yolu ile ulaştırılması mümkündür.

Ama daha öncesinde bu ülke için vize çıkarmamış olan bir kişi farklı bir ülke için çıkarmış olsa dahi evraklarını elden teslim etmesi gerekmektedir. Burada önemli olan konu kişinin bu evrakları teslim ederken biometrik verisinin alınması olacaktır. Biometrik veri kişinin 10 parmak izinin alınması şeklinde yapılmaktadır.

 Polonya Vize Ücretleri

 Polonya vize ücretleri için tek bir ücret rakamından bahsetmek kesinlikle doğru değildir burada birkaç etmen bulunmaktadır. Polonya vize ücretini en önemli etki eden etmenlerden bir tanesi kişinin sahip olduğu vize türünden kaynaklanmaktadır. Eğer ki kişi bir turistik vizeye sahipse farklı bir harç ücreti ticari bir vizeye sahipse farklı bir harç ücreti ödeyecektir.

 Seyahat edecek olan kişi Polonya ülkesine kısa süreli yani maksimum 90 güne kadar seyahat mi gerçekleştirecek yoksa uzun süreli yani 90 günden fazla mı seyahat gerçekleştirecek bu da vize harç ücretlerini etki eden etmenler arasında sayılmaktadır.

 Seyahat edecek olan kişinin Polonya ülkesine tek giriş çıkış işlemi yoksa birden fazla giriş çıkış işlemi yapacağı da vize harç ücretini etki edecektir. Aynı zamanda seyahat edecek olan kişinin 18 yaşın altında ve üstünde olma durumu da vize harç ücretinin etki edecektir.

 TC Vatandaşları Polonya Vizesinden Muaf Mıdır?

 TC vatandaşları Polonya vizesinden muaf değildir ülkemizde muafiyet genel anlamda bir muafiyet sadece komşu olan ülkeler ile sınırlıdır. Buradaki komşu ülkeler ile de seyahati gerçekleştirmek isteyen kişinin maksimum 24 saatlik bir seyahat süresi söz konusu olabilmektedir. Bunun dışında ülke dışına çıkacak olan kişilerin vize çıkarması zorunludur.

 Seyahat edecek olan kişinin pasaport türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Eğer ki seyahat edecek olan kişi siyah yeşil ve gri renkli pasaportlarda birine sahip ise bu kişi kısa süreli seyahati için herhangi bir vize çıkarmasına gerek bulunmamaktadır. Ama bu kişi var mı pasaporta sahip olsa bile uzun süreli olarak bir seyahat gerçekleştirmek istiyor ise bu kişilerin de vize çıkarması gerekmektedir.

Ülkemize son olarak çıkartılan pasaport türü ise bordo renkli pasaporttur. Bordo renkli pasaporta sahip olan kişiler ise kısa ya da uzun süreli fark etmeksizin vize çıkarmak zorundadır. Ülkemizde pasaport çıkarma ile yetkili olan kurum nüfus müdürlükleridir. Pasaportlar kişilerin statülerine uygun olarak verilmektedir.

 Polonya Vize Başvuru Evrakları

 Polonya vize başvuru evrakları Polonya ülkesine gitmek isteyen kişilerin konsolosluk tarafından istenen evrakları anlamına gelmektedir. Seyahat edecek olan kişiler bu evrakları vize başvuru merkezlerine teslim etmektedirler. Vize başvuru merkezleri ise konsolosluk binasına teslim etmektedir. Polonya ülkesi için istenen vize başvuru evrakları

  • Pasaport seyahat dönüş tarihinden sonra 2 ay geçerliliği olan ve son 2 sayfasının boş olan belgesinin tam olması gerekmektedir. Pasaport resmi bir evrak olması sebebiyle yırtık ve eksik sayfasının olmaması gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortasının yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Vize başvuru harç ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Vize başvuru merkezinin komisyon ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Seyahat edecek olan kişinin bu ülkeye gerçekleştireceği seyahati mali olarak karşılayabildiği göstermesi gerekmektedir. Bu durumda genellikle kişinin teminat göstermesi istenmektedir.
  • Seyahat edecek olan kişinin bu ülkeye gerçekleştireceği seyahat için aktif olarak kullandığı bir banka hesabının son 3 aylık dökümüne ihtiyaç bulunmaktadır. Bu döküm ilgili banka tarafından imzalı ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden alınabileceği gibi aynı zamanda e devlet üzerinden de alınabilecektir. E devlet üzerinden alınan çıktıları da barkod zorunluluğu bulunmaktadır.