Romanya Vizesi

blank

 Romanya vizesi için kişilerin takip etmesi gereken yasal bir süreç bulunmaktadır. Vize işlemleri yasal bir prosedür gerektirmektedir. Vize işlemleri aynı zamanda gidilecek olan ülkeyi siyasi olarak tanıdığımızın bir göstergesidir. Romanyalı vizesi için gerekli olan bir yasal prosedür olduğu için kişiler bazen bu süreci yürütmekte zorlanan bilmektedir.

Bu sebepten kaynaklı olarak kişilerin seyahat planında bazı aksaklıklar yaşanma durumu söz konusu olmaktadır. Bütün bu durumların önüne geçebilmek için artık vize başvuru süreci konsolosluklar ve seyahat edecek olan kişi tarafından yürütülmektedir. Bunun yerine vize başvuru merkezleri bulunmaktadır. Kişiden Seyahat etmek istemeleri durumunda bu vize başvuru merkezleri aracılığıyla seyahat etmektedirler.

 Vize başvuru merkezleri sadece aracı olan kurumlardır. Burada karar verecek tek yetkili olan kurum konsolosluğun kendisidir. Konsolosluk vize başvurusunu oynayabileceği gibi aynı zamanda reddedebilir. Reddetmesi durumunda ise kararını gerekçeli olarak açıklamak zorundadır.

Çünkü seyahat edecek olan kişiye ret kararının verilmesi bu gerekçeyi bilerek ortadan kaldırılmasıyla tekrardan vize başvurusunda bulunması mümkündür. Vize başvurusu ile alakalı olarak aynı zamanda seyahat edecek olan kişinin emek ve zaman bakımından tasarruf sağlamasına fayda sağlanmaktadır.

 Vize başvuru merkezi olarak çok fazla sayıda vize başvuru merkezi olduğu görülmektedir. Bu nedenden kaynaklı olarak seyahat edecek olan kişi bu vize başvuru merkezleri arasında karar verememe durumu söz konusu olduğu zaman öncelikli olarak daha öncesinde bu vize başvuru merkezi ile çalışmış olan kişilerin referansına başvurabilir. Aynı zamanda vize başvuru merkeziyle alakalı olarak da internet üzerinden yapılan yorumlar incelenebilir.

 Vize başvuru merkezlerinden biri olan randevu vize firması süreci sizin için en başından en sonuna kadar titizlik içerisinde takip edilecektir. Vize başvuru merkezinin tecrübeli olması seyahat edecek olan kişinin oldukça işini kolaylaştırmaktadır.

Bu anlamda işin ehli bir firma ile çalışmak size fayda sağlayacaktır. Vize başvuru merkezleri sürecin olumlu olarak atlatılmasına fayda sağlamakta aynı şekilde hızlı olarak tamamlanmasına fayda sağlamaktadır. Seyahat edecek olan kişinin emek ve zaman bakımından tasarruf etmesine fayda sağlamaktadır.

Romanya Vize Başvuru Randevusu

 Romanya vize başvuru randevusu için öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermeniz gerekmektedir. Vize başvuru merkezimize karar verdikten sonra bu vize başvuru merkezinin sitesine girerek online olarak işlem yapabilirsiniz. Romanya vize başvuru merkezini internet sitesine girdiğiniz zaman sol üst köşede yer alan online işlemler kanalı aracılığıyla vize randevunuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu bölüme girdiğiniz zaman karşınıza öncelikli olarak Romanya vize başvuru formu çıkacaktır.

 Romanya vize başvuru formu bu ülkeye seyahat etme gerekçeniz ile birlikte aynı zamanda kişisel bilgilerinizi doldurmanız gereken bir formdur. Bu formdaki beyan ettiğiniz bilgilere göre bu ülkeye seyahat etmek için yasal herhangi bir engel olup olmadığına bakılacaktır.

Aynı zamanda da vize türümüzün belirlenmesi ödeyeceğiniz harç ücretinin belirlenmesi bu formda beyan ettiğiniz bilgilere göre belirlenecektir. Bu nedenden kaynaklı olarak bu formu eksiksiz ve tam olarak doldurmanız gerekmektedir.

 Romanya vize başvuru formunu doldurduktan sonra kendiniz için uygulaman gün randevu saatini oluşturabilirsiniz. Vize başvuru merkezi gerekli olan evrakları size mail yolu ile ulaştıracaktır randevu günü ve saatine kadar bu evrakları hazır etmeniz sürecin daha hızlı akmasına fayda sağlayacaktır. Seyahat edecek olan kişi daha öncesinde Romanya ülkesine seyahat etmiş ise bu kişi evraklarını posta yoluyla ulaştırabilir.

Ama daha öncesinde bu ülkeye seyahat etmemiş bir kişi ya da farklı bir ülkeye seyahat etmiş olsa dahi evraklarını elden teslim etmesi gerekmektedir. Burada önemli olan konu seyahat edecek olan kişinin biometrik verisinin sistemde yüklü olup olmadığı ile alakalıdır. Biometrik veri kişinin parmak izinin alınması şeklinde oluşturulan veri türüdür.

 Romanya Vize Ücretleri

 Romanya vize ücretlerini etki eden birçok etmen bulunmaktadır. Bu anlamda seyahat edecek olan kişinin seyahat harç ücretini yatırmadan önce vize başvuru merkeziyle görüşmesi gerekmektedir. Romanya vize başvuru formunda doldurulan bilgiler ile sisteme giriş yapılacaktır. Bu girişten sonra kişinin ödemesi gereken tutar net olarak belli olacaktır. Yanlış bir işlem olmaması adına kişinin öncelikli olarak vize başvuru merkezi ile görüşmesi gerekmektedir.

 Romanya vize ücretini etki eden etmenlerden bir tanesi kişinin sahip olduğu vize türünden kaynaklanmaktadır noktası seyahat edecek olan kişi vize türüne göre farklı ücretler ödemektedir . Seyahat edecek olan kişinin bu ülkeye kısa süreli mi yoksa uzun süreli bir seyahat gerçekleştireceği de vize harç ücretini etmektedir. 90 güne kadar olan seyahatler kısa süreli 90 günü aşan seyahatleri ise uzun süreli seyahat kapsamında değerlendirilmektedir.

 Romanya vize harç ücretini etki eden diğer bir etmen ise kişinin bu ülkeye kaç kere giriş çıkış yapacağı ile alakalıdır. Tek giriş çıkış işleminde farklı bir harç ücreti çoklu giriş çıkış işleminde farklı bir harç ücreti etki edecektir. Aynı zamanda son olarak da seyahat edecek olan kişinin 18 yaşın altında ve üstünde olma durumu da vize harç ücretini değiştirmektedir

 Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

 Romanya vizesine kaç günde çıkacağı seyahat eden kişi ile de alakalı olan bir durumdur. Seyahat eden kişi başvuru evraklarını ne kadar sürede tamamlarsa süreç o kadar hızlı olacaktır. Vize başvuru merkezine başvuru evraklarını teslim ettikten sonra vize başvuru merkezleri 3 iş gün içerisinde bunu konsolosluk binasına teslim edecektir.

 Romanya Konsolosluğu kararını ortalama 15 gün içerisinde verecektir. Romanya Konsolosluğu vize başvurusunu anlayabileceği gibi aynı zamanda reddetme hakkına da sahiptir. Konsolosluklar hafta sonu ve resmi tatillerde çalışmayan merkezlerdir. Bu sebepten kaynaklı olarak seyahat edecek olan kişinin seyahat planında bir aksaklık olmaması adına süreci en başından bir ay öncesinde başlatması gerekmektedir.

 Romanya Vize Başvuru Evrakları

 Romanya vize başvuru evrakları ile alakalı olarak kişinin dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Burada en önemli hususlardan bir tanesi kişinin vize türüne göre farklı evraklar istenebilmektedir. Burada vize başvuru merkezini seslenebilecek fark evraklarıyla alakalı olarak size başvuruda bilgi verecektir. Ama genel olarak herkesin istenen Romanya başvuru evrakları şu şekildedir

  • Pasaport seyahat edecek olan kişinin ilk olarak çıkarması gereken belge pasaport belgesidir. Bu belge kişinin yurt dışına çıkması için herhangi bir yasal engelin olmadığını göstermektedir.
  • Pasaport belgesi son 2 ay içerisinde bitmemiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda son 2 sayfasında boş olması gerekmektedir. Resmi bir evrak olmasından kaynaklı olarak da yırtık ve eksik sayfasının olmaması gerekmektedir.
  • Romanya vize başvuru formunu eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir
  • Seyahat edecek olan kişinin vize harç ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasında eklemesi gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortasının yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Seyahat edecek kişinin vize başvuru merkezinin komisyon ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasında eklenmesi gerekmektedir.
  • Ful Romanya ülkesine seyahat edecek olan kişinin mali olarak bu seyahati gerçekleştirebilecek durumda olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Bu genelge kişinin teminat göstermesiyle mümkün olmaktadır.
  • Romanya ülkesine seyahat edecek olan kişinin aktif olarak kullanmış olduğu banka hesabının son 3 aylık dönemin alınması gerekmektedir. Burada alınacak olan evrakın ilgili banka tarafından imzalı ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.