Slovakya Vizesi

blank

 

Slovakya, Macaristan krallığı, Avusturya imparatorluğu ve Osmanlı imparatorluğu gibi imparatorlukların egemenliği altında yaşamış bir ülkedir. Bu yüzden sokaklarında ve yemeklerinde egemenliği altında olduğu, çoğu imparatorluğun izlerini görebilirsiniz.  Slovakya bir orta Avrupa ülkesidir. Denize herhangi bir kıyısı yoktur. Slovakya NATO gibi uluslararası örgütlenmelere üyedir. Bunun yanında Avrupa Birliği üyeliğine kabul edilmiştir.

Avrupa Birliği’ne kabul edilmiş bu ülke yaşam koşulları için oldukça pozitif ayrıcalıklar sağlamaktadır. Slovakya 1993 yılından itibaren uluslararası ilişkiler kurarak saygın bir toplum olmuştur. Slovakya’nın bu saygınlığı sayesinde vizenizi alıp ülkeye geçtiğinizde çoğu Avrupa ülkesine girip çıkma avantajlarına sahip olabilirsiniz. Üstelik Slovakya vizesi almak sanıldığı kadar zor değildir.

 

Slovakya soğuk havası yönünden kış turizmi için oldukça değerli ülkelerden birisidir. Slovakya’ya gittiğinizde Slovakya’nın kaplıcaları ve kayak merkezleri ziyaret edebilir ve kış tatilinizi oldukça keyifle geçirebilirsiniz. Ayrıca birçok imparatorluğun altında uzun yıllar yaşamış bu ülke tarihi yapıları içinde gezerken sizlere tarihi bir şölene tabi tutmaktadır. Kaleleri, kiliseleri Avrupa ülkelerindeki turistlerin tercih ettiği bir turizm geliri haline gelmiştir. İşsizlik oranı oldukça düşük olan bu ülkede insanlar refah içinde yaşamaktadır. Slovakya coğrafi özellik olarak etrafını saran tatra dağları ile kaplıdır.

 

Kışları Slovakya oldukça soğuktur. Buna rağmen kış turizmi ile ekonomiyi de dengede tutmaktadır. Tarih boyunca birçok imparatorluğun egemenliği altında kalan Slovakya, bu imparatorluklardan yemek kültürlerinden de etkilenmiştir. Slovakya’da yemeklere, Türk halkının yaptığı gibi  çorba ile başlanmaktadır. Bu yüzden, vizesi kabul gören Türk turistler yemek kültürü açısından çok fazla yabancılık çekmeyecektir.

Slovakya schengen etrafında olduğu için birçok ülkeyi seyahat edebilir ve Slovakya dışında da bir sürü ülkede anılar oluşturabilirsiniz. Ülkeye giriş yapmak ve kolaylıkla vize almak istiyorsanız ise; dilediğiniz zaman randevu vize firmamız ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Slovakya Vizesi Ön Başvuru Formu

Slovakya vizesi ön başvuru formu, ülkeye giriş yapılabilmesi için en önemli belgedir. Bunun nedeni ise; belgenin resmi belge olarak biliniyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bu belgede; ad, soyad, yaş, e-posta- doğum tarihi ve telefon numaranız gibi kişisel bilgilerinizin yer alması gerekmektedir.

Bu belgeyi teslim etmeyen herhangi bir kişinin ülkeye giriş yapması mümkün olmayacağı için; internet üzerinden, vize randevusu alınmasının hemen ardından Slovakya vizesi ön başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Bu belge internet üzerinden doldurulduktan sonra; çıktısını almanız ve imzalamanız gerekecektir. Daha sonra ise; Randevu vize firmamız ile görüşme sağlayarak, geri kalan vize sürecini profesyonel bir şekilde yönetmeniz mümkün olacaktır.

Slovakya Eğitim Vizesi

Slovakya’da üniversite eğitimi için en uygun okullardan birisi Başkent Bratislava da olan üniversitedir. İsimleri, Slovak teknoloji Üniversitesi ve Comenius üniversitesidir.

Slovakya’da üniversite okuma okumak için Vize’ye başvuran öğrencilerin avantajları şunlardır; Slovakya Avrupa Birliği’ne üye olan bir otobüs ayrıca şengen bölgesine yakındır. Slovakya Avrupa’nın kalbinde olan bir ülkedir Avusturya Polonya ve Macaristan’a komşudur Slovakya üniversitesinin ilk 500’de olması oldukça büyük bir avantajdır.

Türkiye’de YÖK denkliği olan üniversitelerden birisidir dünyanın çoğu yerinde çok iyi bilinen üniversiteler Slovakya’da bulunmaktadır. Slovakya’nın ikinci dili İngilizcedir bu yüzden Slovakya’ya vize almak isteyen insanların sadece İngilizce bilmeleri ülkeye rahatça gezebilecekleri anlamına gelmektedir. Ancak bu ülkede üniversite okuyabilmek için; Slovakya eğitim vizesi almanız gerekecektir. Bu konudaki detayları öğrenmek için ise; randevu vize danışmanlık firmamız ile görüşme yapmanız mümkündür.

Slovakya Vize Başvurusu

Slovakya vizesi başvurusu için de ülkeler gibi pasaportlara göre vize çeşitleri bulunmaktadır. Eğer bordo pasaporta sahipseniz vize işlemlerini yaptırmak zorundasınız. Eğer siyah, gri, ya da yeşil pasaporta sahipseniz kısa süreli seyahatler için vize almanıza gerek yoktur.

Slovakya da da ziyaret türlerine göre değişen vize türleri vardır. Bunlar;

 

  • Eğer turist olarak vize alıyorsanız, turistik vize başvurusu yapmamız gerekmektedir.
  • İş, fuar, sempozyum, seminer gibi konularda vize almak istiyorsanız, Slovakya ticari vizesine başvurmanız gerekmektedir.
  • Öğrenci olarak Erasmus ile Slovakya ya geleceksiniz, Slovakya Erasmus vizesi almanız gerekmektedir.

 

Yapılması gereken seyahat türünü belirlemek ve ona göre vizeye başvurmak gerekmektedir. Bunun için hazırlanması gereken evraklar vardır. Slovakya schengen bölgesine dahil olan ülkelerden birisi olduğu için Slovakya vize başvuruları schengen vize başvuruları ile birçok benzerlik göstermektedir.

Eğer ki seyahat türünü belirlediyseniz ve bütün evraklarınız hazır ise vizeye başvurabilirsiniz. Slovakya vizesi aldıktan sonra schengen ülkelerine de kısa süreli seyahat yapma olanağına sahip olursunuz.

Slovakya Vizesi Nasıl Alınır?

Öncelikle Slovakya’nın istediği vize uyum şartlarını yerine getirmek gerekir. Başvuran kişiler seyahat amacını belirledikten sonra, amaca uygun vize evraklarını hazırlamalıdır. Hazırlanan evraklar, standart ya da mesleki durumlara göre değişmektedir. Slovakya schengen vize başvuru formu doldurulmalı ve schengen ülkeleri için parmak izi prosedürü uygulanmalıdır.

Schengen Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İlk adım, Slovakya seyahatinin türünü belirlemektir. Daha sonra schengen  vize evrakları doldurulur. Schengen evrakı doldururken vizenin amacına uygun kategori işaretlenmelidir (gezi, iş, aile ziyareti, eğitim) gibi. Bilgiler doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır. Slovakya vize başvurusu, Slovakya konsolosluğuna gönderilen belgeler ile ilerleyeceğinden, başvuru belgeleri hatasız ve doğru olmalıdır.

Slovakya Vizesi İçin Gereken Belgeler

Slovakya vizesi için gereken belgeler oldukça fazla olmasına rağmen; randevu vize danışmanlık firmamız, bu konuda size yardımcı olmaktadır.

  • Slovakya seyahatini ziyaret amaçlı yapıyorsanız ziyaret edeceğiniz kişinin yada kişilerin muhakkak davet mektubu göndermesi gerekmektedir.
  • Bu mektubu dosyanın içine eklemeniz gerekir.
  • Seyahat için zorunlu olan bir diğer evrak sağlık sigortası, konaklama rezervasyonları, ulaşım gibi konular Slovakya konsolosluğuna bildirilmelidir.
  • Slovakya vizesine başvurmak için gerekli evraklardan bir tanesi de, mesleğe göre değişen evraktır. Mesleğiniz her ne ise (doktor, avukat, kamu personeli vb) o mesleğe uygun evraklar temin etmeniz gerekmektedir.
  • Slovakya’ya seyahat etmenizin sebeplerini ve planlarını anlatan bir dilekçe yazmanız gerekir.
  • Schengen ülkelerine geçişlerinizden detaylı olarak bahsetmeniz, konaklama, ulaşım gibi bilgilerinizi dosyanıza eklemeniz gerekmektedir. Slovakya seyahatinizin her detayından bahsetmeniz vizenin onaylanması açısından size artı puan verecektir.

Vizenin onaylanması için ise, seyahat sonrasında kendi ülkenize döneceğinizi kanıtlayan belgeler sunmanız oldukça önemlidir.

Slovakya Vizesi Sonuçları

Slovakya vizesi sonuçları; başvuru türüne göre değişiklik göstermektedir. Vize için, standart başvuru imkanlarından yararlandıysanız; mülakatın ardından 3 iş günü sonra netice almanız mümkün olacaktır. Ancak, Vip vize başvuru türlerinde bu durum değişiklik göstererek; 1 gün olarak değişecektir. Bu nedenle, acilen ülkeye giriş yapmanız gereken durumlarda, vip vize başvurusu yapmanız daha doğru olacaktır. Fakat bu işlemleri yaparken belgelerinizde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için ise; randevu vize firmamız ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Slovakya Vize Ücreti

Slovakya vize ücreti, bu yıl; 80 avro olarak belirlenmiştir. Vize ücreti; konsolosluk hesabına yatırıldıktan sonra; dekontun alınması çok önemli olacaktır. Randevu vize firmamız, tüm bu işlemleri sizin adınıza kolaylıkla gerçekleştireceği için; ekstra bir çaba sarf etmenize gerek kalmayacaktır. Bu nedenle, kısa süre içerisinde danışmanlarımızla görüşme sağlamanızda ve tüm süreci profesyonel bir biçimde yönetmenizde fayda vardır.